Návrh na vyhlášení insolvence podala zaměstnankyně na společnost minulý týden. Připojily se k ní i další kolegyně, které požadují vyplacení dlužných mezd. Městský soud v Praze už podle dostupných dokumentů společnost vyzval, aby do dvou týdnů předložila seznam všech svých dluhů, a vyzval věřitele, aby se také přihlásili.
Podle bývalých zaměstnanců společnost dluží i za dodávky plynu, což potvrdila śpolečnost RWE. "Společnost Domov na kopci je dlužníkem RWE za dodávky zemního plynu, dluh se pohybuje v řádech milionů korun," řekl ČTK Zajíc. Plynaři proto areál od dodávek odpojili. "Už od března 2014 jsme zákazníka opakovaně upozorňovali na možnost odpojení od dodávek plynu z důvodu neplacení a několikrát ho vyzývali k zaplacení," řekl Zajíc.

Vyjádření jednatele společnosti Pavla Fouska, který areál provozoval, ČTK zjišťuje. Fousek už dříve řekl, že areál od července provozuje jiný nájemce.
V areálu žijí desítky lidí. Část z nich je duševně nemocná. Jednatelé domova dostali za poskytování sociálních služeb bez registrace pokutu 250.000 korun, správní řízení s ním vede několik úřadů. V posledních měsících se do areálu nastěhovalo několik sociálně slabých rodin. Případem se zabývá i ombudsmanka Anna Šabatová. "Paní ochránkyně vyjádřila pochopení pro složitou situaci klientů zařízení. Současně je ale třeba říct, že standardním doporučením veřejného ochránce práv neregistrovaným zařízením sociálních služeb je vytvořit v zařízení podmínky pro registraci konkrétních sociálních služeb a zaregistrovat se nebo s provozováním těchto služeb skončit," řekla už dřív ČTK mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

O koupi areálu usilovala z obav před sestěhováním sociálně slabých a nepřizpůsobivých část zastupitelů Bíliny, odkup zvažovala i obec Hrobčice. Ta kvůli tomu vypsala i referendum. K urnám ale na jaře přišlo málo lidí a referendum tam bylo neplatné.