Zmizela mnohými nenáviděná povinnost časného vstávání, žactvo a studentstvo si může s klidem přispat. Školy jsou uzavřené a aktovky, učebnice i sešity pomalu mizí pod nánosem prachu.

Dva měsíce - osvobozené od stereotypu povinné školní docházky – ovšem představují i ohromné množství volného času, jenž není mnohdy lehké smysluplně využít. Pro tento případ jsou i přes léto k dispozici četná zařízení, jejichž činnost je přímo zaměřená na plánování volnočasových aktivit pro mládež nejrůznějšího věku.

Bílina, spolupráce s organizací Člověk v tísni

V Bílině i letos proběhl již čtvrtým rokem pořádaný letní příměstský tábor, kde našlo útočiště i zábavu přibližně 40 dětí. Akce je spolu se třemi základními školami již tradičně pořádána místní pobočkou organizace Člověk v tísni, jmenovitě pak jejím ředitelem Zdeňkem Svobodou.
„Připravili jsme pro účastníky tábora nejrůznější hry, soutěže a výlety do blízkého okolí i míst poněkud vzdálenějších. S dětmi jsme tak navštívili například zámek v Libochovicích, Prahu nebo Karlovy Vary,“ upozorňuje Svoboda.
Ten si práci s mládeží pochvaluje a letošní rok hodnotí s maximální spokojeností. Problémy nepřineslo ani mnohdy nepříznivé počasí. Akce se pravidelně setkává u místních obyvatel a jejich potomků s dobrým ohlasem. Rostoucí oblibu příměstského tábora pozoruje i starosta Bíliny Josef Horáček, který v něm vidí jedinečnou příležitost, jak účelně a kreativně zabavit místní děti a mládež.

Duchcov, akce ve sportovním duchu

S podobnou akcí přišli i v Duchcově. Místní příměstský tábor byl však přichystán čistě ve sportovním duchu. Ředitelka DDM „Sluníčko“ Eva Hrbáčková uvedla, že i zde byl zájem o účast ze strany rodičů a dětí vysoký. Podmínkou však bylo vlastní kolo.
Každý, kdo se zúčastnil, si tak mohl na vlastní kůži vyzkoušet například minigolf, jízdu na kolečkových bruslích či již zmíněném kole. V pátek pak byla pětidenní akce zakončena výletem za koňmi na Ranč pod Lovošem.
Pod vedením duchcovského domu dětí a mládeže proběhl v nedávné době také stanový tábor v Kostomlatech pod Milešovkou. Takřka ze všech koutů republiky se na místo sjela mládež se zájmem o literaturu a výtvarné umění. Kromě vlastních umělecké tvorby byly součástí programu i oddychové hry, soutěže a večerní posezení u táborového ohně.

Teplice, náhrada mateřských škol

O prázdninách rozhodně nezahálí ani Dům dětí a mládeže v Teplicích, který během prázdninového provozu nabízí skutečně pestrý program letních táborů a nejrůznějších příležitostí, jak vyplnit dlouhé chvíle.
Ukázkou dobré spolupráce s vedením města je potom i v současnosti probíhající alternativní třítýdenní modul pro přibližně 20 dětí předškolního věku.
Program DDM tak nahrazuje činnost teplických mateřských škol, které jsou v tuto dobu zatím uzavřené. Zajištěna je samozřejmě také možnost stravování, her a odpočinku.
Pokud máte fotky z táborů, pochlubte se s nimi prostřednictvím teplického deníku.

autor: Martin Šimek