Zasyčelo to, zakouřilo a lopatky stolního větráku se nadobro zastavily. V těchto dnech velký problém. Pokud se vám totiž doma nebo ve firemní kanceláři přehřeje motůrek u vířičů vzduchu, máte smůlu.

„Kde žijete, větrák se v létě nekupuje,“ zněla lakonická odpověď prodavače v obchodu s elektrozbožím. „Podívejte se, už tady nemáme ani jeden,“ ukázal na místo, kde zeje prázdnotou dřevěná paleta.

Podobnou zkušenost měli redaktoři Deníku v těchto horkých dnech i v dalších obchodech. „Máme tu poslední dva kusy a nové už nebudou. Nejsou ani ve skladech. Musíte chodit na jaře,“ řekl prodavač Honza v prodejně u Kauflandu v Teplicích. V elektru ve Fontáně nabízejí mobilní klimatizace, ty jsou ale mnohem dražší než klasické stolní větráky.

Nejrychlejší osvěžení doma teď nabízí sprcha. V ulicích to pak jsou fontány a vodotrysky. Ovšem pouze pro rychlé „ošplouchnutí“. Jak upozornil Michal Chrdle z teplické městské policie, koupání je v nich zakázané. Výjimkou je sestava chrličů vody na kolonádě u domu kultury v centru města, která slouží pro osvěžení celého těla.

„Pro naše děti to je příjemné zpestření vycházky do parku. Probíhají mezi těmi gejzíry a celé se zmáčejí,“ přiblížila ve středu dopoledne maminka dvou malých kluků Juliana.

Osvěžení ve sluncem vyprahlých ulicích nyní poskytují také pítka. V teplickém okrese jich Severočeské vodovody a kanalizace provozují celkem sedm. Například v Teplicích na Tržním náměstí, kde jsou prodejní stánky se zeleninou a ovocem, nebo v parku za divadlem. Podle některých ale pítko někteří využívají pro jiné účely než pro uhašení žízně.

„Už několikrát jsem zde viděl bezdomovce, kteří se tu myli anebo prali prádlo. Takový smysl to asi nemá mít,“ prohlásil Miloš Korumpský z Teplic.

Kromě Teplic mohou lidé využívat pítka v Krupce, Bílině či Dubí. Jedno najdou na náměstí v Duchcově, kousek od tamního zámku, další na náměstí v Proboštově naproti obecnímu úřadu. Před časem bylo pítko i na pěší zóně v centru Teplic, ustoupilo však výstavbě nového obchodního domu.

Podle mluvčí společnosti Severočeské vodovody a kanalizace Ivety Kardianové poskytují vodohospodáři vodu do celkem 64 pítek ve městech a obcích Ústeckého a Libereckého kraje.

„Ručíme za to, že v pítkách teče kvalitní pitná voda. Vzhledem ke zkušenostem je ovšem nutné upozornit na fakt, že pítka slouží k pití. V žádném případě je nelze zneužívat ke sprchování a jiným účelům,“ upozornila Kardianová. Pítka poničená vandaly se společnost snaží pravidelně kontrolovat a opravovat.

Úmorná vedra mají dopady i na zahrádkáře. Teplický magistrát vydal zákaz odběru vody z několika toků. Jde o Loučenský, Hájský, Osecký, Domaslavický, Křižanovský a Milešovský potok, dále pak o Bouřlivec a Příkop.

O vydání zákazu požádalo Povodí Ohře kvůli suchu. Nedostatek vody totiž způsobuje nedostatek kyslíku, který ohrožuje vodní rostliny i živočichy. Zákaz platí zejména na Osecku, v okolí Hrobu, Mikulova a Kostomlat pod Milešovkou.