Takový dramatický konec nevšední narkomanky si vybral pro uvedení konference „Nebezpečí skrytá v drogách a závislostech“ Zbyněk Dvořák, náměstek ředitele krajského policejního ředitelství. Právě to v úterý 26. listopadu pořádalo v teplickém lázeňském domě Beethoven akci pro policisty a odbornou veřejnost, zejména pedagogy.

Mladá Mostečanka nebyla zdaleka jedinou narkomankou, s jejíž smrtí byli krajští policisté v nedávné době konfrontováni. Byla mezi nimi i 29letá Ústečanka, která vychovávala 11letého syna. „Zdědila větší množství peněz a celé dědictví v řádu statisíců se jí povedlo utratit,“ popsal Dvořák. Bylo to za drogy a peníze se rozkutálely rychle. Po otravě pervitinem našli v koupelně i 33letého muže a podobný osud stihl v uplynulé době i další drogově závislé v Ústeckém kraji.

V drogách jedou zahraniční gangy

Jak ale na konferenci připomněl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych, takový konec nečeká automaticky všechny uživatele návykových látek. Daleko víc je těch, kteří se závislostí žijí. A ti drogy dál potřebují. Statistiky dokládají, že také loni se vyráběly i distribuovaly po celé republice.

„Velké aglomerace a některé části republiky jsou ale jednoznačně zatíženější,“ upozornil Frydrych. Patří mezi ně i náš kraj. Na velkovýrobě, dovozu i vývozu drog se většinou podílejí organizované skupiny. Působí často i ve více státech. „V Ústeckém kraji dlouhá léta bojujeme s albánskými, západoafrickými a vietnamskými kriminálními skupinami,“ dodal Frydrych s tím, že Češi v byznysu s drogami figurují spíš jako drobnější dealeři.

Obžalovaní z distribuce drog u soudu v Ústí nad Labem
Obžaloba: Dealeři prodávali heroin na Teplicku. Po jedné z dávek zemřel muž

Zatímco ve zbytku Evropy dominuje mezi návykovými látkami zachycenými kriminalisty kokain nebo amfetamin, Česká republika je podle odhalených laboratoří královnou výroby metamfetaminu. Tedy pervitinu. Za posledních sedm let čeští kriminalisté každým rokem odhalili kolem 250 laboratoří, loni jich bylo přesně 244. Řadu varen přitom odhalili právě v Ústeckém kraji. Ten ostatně dominuje i v počtu odhalených pěstíren a zajištěných rostlin konopí.

Podle expertů je náš kraj pro výrobu drog i obchod s nimi ideální. A to kvůli hranicím s Německem. „Je zatížený společně s Karlovarským asi nejvíce,“ potvrdil Frydrych. Drogy se vyrábějí i v malých „domácích“ varnách. Ty jsou rozšířené především na Moravě. Pervitin se tak dá sehnat i v nejzapadlejších vískách.

Podomácku vyrobená varna pervitinu explodovala v domě v Ulici práce v ústeckých Předlicích letos v květnu.
Drogy na severu Čech prodávají romské i vietnamské gangy. Vede pervitin

Výroba i obchod s metamfetaminem v České republice jsou často spojeny s osobami vietnamské národnosti. Jestliže jen loni kriminalisté zadrželi 106 kilogramů metamfetaminu, 70 kilogramů pocházelo právě od tuzemských Vietnamců. Léky s potřebným pseudoefedrinem pro výrobu pervitinu si jeho výrobci dovážejí z Polska i západního Balkánu nebo vzdálenějších, mimoevropských zemí.

Jedním z nejnovějších trendů vařičů pro potřeby domácích narkomanů je přesun produkce do Polska, Německa nebo dokonce Nizozemí. Po metamfetaminu podle odborníků narůstá hlad i v dalších státech. Zejména u našich nejbližších sousedů. A kde je poptávka, tam je i nabídka. Do Evropy se tak dostávají velké zásilky metamfetaminu mexické produkce. Posílají ho sem ale třeba také z Íránu.

Ekologický dopad výroby

Pervitin nedevastuje jen uživatele a jejich nejbližší. Při výrobě jednoho kilogramu vznikne podle Frydrycha 12 litrů vysoce toxické substance. Produkce drog tak výrazně znečišťuje podzemní vody. Ani když policisté návykové látky odhalí a zadrží, nepřestávají být nebezpečné. „Jedním z velkých problémů policie je, jak je likvidovat před pravomocným rozhodnutím soudu. Látky pracují a stávají se časem nebezpečnými,“ upozornil Frydrych. Pro policii ale ještě daleko větší výzvu představuje něco jiného: rozmach prodeje drog na internetu.

Vedle toho, na kterém denně surfujeme, existuje ještě skrytý internet: takzvaný deep a dark web. A právě tam se s drogami čile obchoduje. Pro policii je odhalování tohoto zločinu o to komplikovanější, že jde o prostředí spojené s šifrovanou komunikací a virtuálními měnami. Podle zjištění kriminalistů do celého světa na skrytých e-shopech prodávají drogy i čeští prodejci. Aby si však člověk sehnal drogu na monitoru, není třeba ve virtuálních vodách klesat tak hluboko. Prodávají se totiž i prostřednictvím sociálních sítí.

Drogy. Ilustrační foto.
V boji s drogami v Ústeckém kraji pomáhá i prevence