Osudová byla pro 42letou narkomanku O. G. dávka heroinu, již si vpíchla do těla loni 26. března v Dubí. Podobných úmrtí v souvislosti s drogami bylo loni v Ústeckém kraji 19. Právě minulý rok v statistice naprosto vybočuje, když od roku 2016 kriminalisté evidovali celkem 33 takzvaných „toximrtvol“.

„Možná to bylo tím, jak se v roce 2022 znovu uvolnil život po covidových restrikcích,“ uvažuje o trendu roku 2022 Martin Charvát, vedoucí odboru obecné kriminality krajské policie, která novináře v pátek 8. září pozvala na tiskovou konferenci k činnosti speciálního krajského protidrogového TOXI týmu.

Hlavní líčení s Lukášem Seimlem, který loni na podzim pod vlivem pervitinu ubodal dvěma noži svou matku.
Muž ve Bžanech zavraždil matku v psychóze z drog. Dostal osm let

Úmrtí v příčinné souvislosti s požitím návykové látky je jedna z věcí, která krajské kriminalisty trápí. Nemusí přitom jít vyloženě o případy, kdy si dá toxikoman záměrně takzvanou zlatou dávku. Ale dá si třeba víc drogy, než na kolik je zvyklý, nebo je od jiného dodavatele a silnější, případně naopak méně kvalitní, když má různé zdraví škodlivé příměsi. Pokud umřou lidé v důsledku předávkování heroinem, jako to bylo v případě O. G., obvykle se udusí. Naproti tomu na přemíru pervitinu se umírá zejména kvůli otoku mozku.

Označit smrtící drogu a najít dodavatele není snadné

Určit, že člověk zemřel kvůli droze, a potom i vypátrat, kdo mu drogu poskytl, bývá pro detektivy často oříšek. „Ne vždy se dovodí příčinná souvislost a ne vždy se odhalí pachatel,“ potvrdil Charvát s tím, že ve zmíněných 33 případech je v tuto chvíli jen 6 pravomocně odsouzených pachatelů. Na podobných závažných případech jako tom z Dubí z loňského března, kdy je nalezena „toximrtvola“, obvykle s TOXI týmem spolupracuje i 1. oddělení specializované na vraždy.

Případ předávkování heroinem u O. G. v Dubí se řadí k těm realizacím, které se detektivům podařilo dotáhnout do konce a před soud dostali viníky. „Operativním rozpracováním a pozdějším vyšetřováním byla zjištěna pachatelka,“ potvrdila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Narkomance O. G. prodala její osudnou dávku 36letá D. P. Šlo o dealerku, která za 13 měsíců prodala heroin za 5 milionů a pervitin za milion.

Záběr z policejní kamery při zatýkání v Dubí na Teplicku.
VIDEO: Nakládačku kvůli ženě řešila v Dubí zásahovka se samopaly, vtrhla do domu

Drogy měla od 38letého J. M., kterému odváděla zisk z prodeje. Policie nasbírala tak pádné důkazy, že obžalovaní před ústeckým krajským soudem proces nezdržovali a rovnou prohlásili vinu. D. P. dostala 9 let ve věznici s ostrahou a J. M. 8 let. Kromě nich odsoudili ke dvěma letům vězení také 50letého V. H., drobného dealera, který O. G. na její požádání její poslední dávku aplikoval.

Mohlo by vás zajímat: I takovýmto požárem to může dopadnout, když máte za souseda narkomana

Zdroj: Zdroj: Jana Pamětnická