„Přilákat a přesvědčit, že Dubí a jeho okolí jsou ideálním místem pro trávení volného času. Tak by se daly jednoduše shrnout cíle, které si v našem projektu klademe. Dubí a jeho okolí mají pro cestovní ruch obrovský potenciál. Město můžeme oprávněně nazvat centrem východního Krušnohoří, a to nejen díky mnohaleté tradici lázeňství, ale také výroby porcelánu a dnes již ukončené těžbě, která však zanechala mnohá, turisticky velmi zajímavá místa. Ne náhodou usilujeme o to, aby tato část Krušných hor byla zapsána na seznam UNESCO," sdělil smysl projektu starosta města Dubí Petr Pípal.

Podpora turistického ruchu v regionu směřuje nejen na návštěvníky samotné, ale i na odbornou veřejnost. „Chceme o Dubí informovat i na specializovaných veletrzích cestovního ruchu a ukázat cestovním kancelářím, že je toto město a jeho okolí pro jejich klienty velmi zajímavou destinací," řekl starosta.

Město vydalo nové propagační letáky a trojici knih, které se zabývají jeho historií. Připravený je také informační turistický web a v dokončovaném Domě porcelánu s modrou krví, který byl postaven v areálu porcelánky, bude také informační středisko.

Pípal dodal, že na spoustě míst ho stále při vyslovení jména města, kde je starostou, provází shovívavý úsměv. „Bude trvat ještě spoustu let, než ta nálepka zmizí," řekl novinářům na tiskové konferenci starosta.

Nepřímo tak narazil na pověst města jako centra prostituce, kterou si nese z minulosti, kdy tudy přes hraniční přechod Cínovec vedla tranzitní trasa do Německa.

Právě dokončený projekt stál 7,9 milionu korun, podobný už město ukončilo před dvěma lety. Podpořil je ROP Severozápad, přislíbená dotace je 21 milionů korun. Zda je město opravdu získá, bude záležet na tom, jak se vyřeší současné problémy dotačního úřadu. „Pro naše město by to neznamenalo zkázu, ale bylo by to nepříjemné," uvedl starosta. (red)

Fakta o projektu

Město připravilo projekt „Město Dubí město lázeňství a porcelánu centrum východního Krušnohoří". Součástí projektu je mimo jiné utužení spolupráce s místními Terezinými lázněmi Dubí a. s. a Českým porcelánem a. s. Dubí, výrobcem tradičního cibuláku. Projekt podpořený Evropskou unií prostřednictvím Regionálního operačního programu Severozápad zahrnuje nový informační systém, speciální web, mediální podporu nebo zcela nové propagační letáky.