Ovšem v Miláně se dílo prorektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, vedoucího Ateliéru design nábytku a interiéru Jiřího Pelcla objeví znovu už opět o prázdninách.

Na světové výstavě EXPO 2015 v českém pavilonu v expozici Ústeckého kraje. Proč právě v ní?

Ústecký kraj se představí v národní expozici ve dnech 17. až 31. srpna mimo jiné i tradičním porcelánem z Dubí. A právě se společností Český porcelán Dubí Jiří Pelcl spolupracuje.

„Tato spolupráce začala někdy v roce 2003," sděluje umělec.

„Pan generální ředitel Vladimír Feix mě oslovil, abych navrhl novou kolekci jídelního nádobí s použitím tradičního cibulákového dekoru. Cílem bylo aktualizovat tradiční dekor a uplatnit ho na novém designu kolekce. Porcelán s cibulovým dekorem je oblíben zejména u starší generace a úkolem bylo navrhnout soudobý tvar s redesignem dekoru, aby byl atraktivní pro mladší klientelu.

Vznikla kompletní jídelní souprava ve dvou variantách. Bohemia Cobalt redesign dekoru spočíval především na jeho novém uplatnění způsobem koláže. Navíc byly dekorovány i vnitřní strany nádobí, nikoliv jen vnější, jako v minulosti. Druhá varianta Bohemia White byla v čistě bílé, a to bez jakéhokoliv dekoru."

Čeho si z toho, co vzniklo v Českém porcelánu podle Vašeho návrhu, vážíte nejvíc, co považujete za nejzdařilejší?

„Bohemia Cobalt byla novátorská v novém použití dekoru na moderních tvarech a je stále oceňována pro svoji tvarovou a dekorativní kvalitu. Základem pro oba soubory byl ovšem design tvaru. Bohemia White byla vyhlášena vynikajícím výrobkem v roce 2006 designcentrem české republiky, Bohemia Cobalt byla oceněna v Soulu cenou „Future Design Award Seoul".

Čím Vás láká porcelán a spolupráce s dubskou porcelánkou?

„Porcelán je velmi stará a náročná technologie, učarovala mě jeho jemnost a křehkost a určitá vznešenost. Pro svoji noblesu je porcelán stále žádaný, reprezentuje kulturu lidstva v kontrastu s konzumním způsobem současného způsobu života. V tom je jeho síla!"

„Ateliér Jiřího Pelcla" patří k předním designérským studiím v České republice. Čím se teď momentálně zabývá?

„V mém ateliéru vždy pracujeme souběžně na několika projektech. Vývoj, jak nábytku nebo jiných produktů, je poměrně zdlouhavý proces, který se nedá úplně přesně naplánovat. Výroba prototypů je časově náročná, následně se dělají úpravy a nastávají časové prodlevy.

Momentálně pracuji na kolekci kovového nábytku pro venkovní použití , pro terasy a zahrady.

Ovšem souběžně navrhuji kolekci váz ze skla a pracujeme na projektech dvou rodinných domů."

A další plány?

„Nejbližší je podzimní výstava v Paříži v rámci veletrhu Maison Object, kterou připravuji se svými studenty. Následovat bude moje samostatná výstava prací z posledních let v Centru současného umění DOX, která se uskuteční v září až říjnu," dodává v závěru rozhovoru z Milána Jiří Pelcl.

Jeho porcelánové soupravy vyrobené v Dubí mohou návštěvníci světové výstavy v Miláně obdivovat ve dnech Ústeckého kraje v samostatné expozici Českého porcelánu z Dubí. (lmax)