Podle starosty Petra Pípala k prodeji město motivoval zisk peněz na výstavbu kanalizace v Drahůnkách, vybudování parků, případně realizace koupaliště ve Mstišově a rozvoj další veřejné infrastruktury. Někteří lidé z Cínovce se zlobí, že bude málo parkovacích míst pro běžkaře a tím pádem budou blokovat příjezdové cesty. Startosta na to má jiný názor. Zjišťovali jsme, jak to celé na zastupitelsvu dopadlo, jak vedení města prodej komentuje. Co se nelíbí lidem z Cínovce. A co když vítězná firma nakonec nezaplatí? 

„Pro využití areálu jsme neměli žádné aktuální plány. Byl pro nás zbytný, akorát stál peníze za údržbu. Vím, že prodej městského majetku sice není nejideálnější řešení, ale pro nás to je v tuto chvíli nejrozumnější,“ uvedl po jednání zastupitelů Pípal s tím, že pro využití peněz z prodeje už na rozdíl od budoucnosti cínoveckého dolu existují reálné plány.

Zastupitelé prodej přiklepli nejvyšší nabídce z pětice zájemců, kteří v termínu předložili v obálce městu cenu, za kterou jsou ochotní kus Cínovce odkoupit.

Součástí pozemkového celku po Rudných dolech je bývalé parkoviště pro kamiony. Jeho prodej se nelíbí lidem ze spolku Cinvald. Podle nich město přijde o důležité parkovací plochy a příjezdovou komunikaci. Proti prodeji se snažili bojovat. Zástupci spolku ještě před zastupitelstvem rozeslali jednotlivým členům výzvu, aby prodej pozemků nepodpořili. V dopise uvedli, proč si prodej nepřejí. „Obáváme se, že nebude již nikdy zaručena možnost využívat parkoviště pro zájmy občanů Dubí, sportovců a turistů. Kvůli nedostatku parkovacích míst bude docházet k neúnosným situacím, a to především v zimě. Auta budou parkovat na zákazech stání, u okraje komunikací bez dodržení minimálních průjezdních vzdáleností, na pozemcích soukromých vlastníků, budou bránit průjezdu zimní údržbě a záchrannému systému,“ uvedla ve výzvě předsedkyně spolku Kamila Vítek Derynková.

Starosta Pípal ale námitky spolku ohledně nedostatku míst pro parkování na Cínovci odmítá. „Zmíněná vyasfaltovaná plocha je poměrně daleko od běžeckých stop. V permanenci byla několikrát pouze v době koronavirové pandemie, když sem hromadně zajížděli lidé z Prahy. Takový přetlak na horách ale není obvyklý. Jinak je plocha nevyužitá,“ zmínil. Podle něj je na Cínovci i bez přihlédnutí k tomuto parkovišti dostatek jiných míst k odstavení vozidel. „Problémy s parkováním v žádném případě nehrozí. Od kruhového objezdu až po starý hraniční přechod je místo minimálně pro 200 aut, krajnice je tu široká tři a půl metru,“ popsal.

Jaký má firma Rebosta záměr s pozemky, se Deníku nepodařilo zjistit. Zástupce soukromé společnosti se nepodařilo kontaktovat. Plány nezná ani vedení města. Firma svoji nabídku předložila na poslední chvíli. Při využití ploch bude nový majitel muset respektovat územní plán Dubí. V něm jsou dotčené pozemky po těžbě zařazeny do zóny ploch výrobních a smíšených.

Smlouva o prodeji podepsána ještě není. Zástupci nového majitele teď musejí na účet města Dubí do 10 dnů složit 10 procent nabídnutých peněz jako zálohu. Pokud tak neučiní, do hry vstupuje další zájemce, který městu za pozemky na Cínovci předložil v pořadí druhou nejvyšší nabídku.