„Těší nás, že tolik lidí zajímá, jak se vlastně porcelán, a to nejen cibulák, vyrábí. Nejvíc lidí tu bylo v sobotu, kdy jich porcelánkou prošlo na patnáct set," svěřil se ředitel Feix. Zájem návštěvníků v Českém porcelánu předpokládali a na oslavy se připravovali dlouho dopředu. Pro všechny návštěvníky měli informační letáky ve dvou jazycích, porcelánové dárky a zkušené průvodce, kteří skupinky zájemců vodili po porcelánce a odpovídali na spousty jejich zvídavých otázek.

Generálku měla porcelánka už za sebou. Před deseti lety si totiž během jediného dne otevřených dveří prohlédlo výrobu 1200 lidí a tak je teď velký zájem, včetně mnoha německých turistů, nezaskočil. Jen na parkovišti napočítali 814 aut.

Málokdo odolal, aby si nekoupil alespoň nějakou krásnou porcelánovou maličkost, byť jen hrneček nebo porcenánový magnet s motivem města na památku. „U devíti stánků jsme při porcelánových trzích prodali naše výrobky za 530 tisíc korun," řekl nám ředitel Vladimír Feix.

Kromě porcelánky slavilo i samotné město Dubí a to 520 let od první zmínky o městě. Oslavy to byly třídenní a jedny z největších v historii města. Za celý víkend se v Dubí prostřídaly na podiích desítky umělců a kapel. Užít si výročí přišly tisíce lidí. Mezi pozvanými hosty nechyběli např.: ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman ÚK Oldřich Bubeníček, hieronymus Fürst Clary, probošt katedrální kapituly Svatého Štěpána Litoměřice jeho milost Jiří Hladík či pětice Italů z farnosti chrámu Madonna dell´ Orto v Benátkách (předloha kostela v Dubí).

„Věřím, že všichni, kteří si udělali čas a šli se na něco v rámci oslav podívat, odešli spokojení. Organizačně uspořádat takovouto akci není úplně jednoduché. Všem, kteří se na přípravách a organizaci podíleli, patří velké díky," sdělil starosta Dubí Petr Pípal.(ot, kos)