V Dubí mají celkem čtyři jednu ženu a tři muže. Všichni jsou Romové, což nebývalo dřív zvykem. „Od začátku projektu asistentů prevence kriminality, za kterým stojí ministerstvo vnitra, jsme chtěli pracovníky z řad Romů. A to z jednoho prostého důvodů: znají velmi dobře svoji komunitu a měli by být schopni na ni pozitivně působit. Teď se nám podařilo získat Romy dokonce z Dubí, což je úplně nejefektivnější," myslí si Pykal.

Od začátku projektu se v Dubí vystřídalo už několik asistentů. Při náborech vedení městské policie stále ale naráží na dvě úskalí: trestní bezúhonnost a středoškolské vzdělání. Právě tyto dvě podmínky musí asistent splňovat, aby mohl být přijat. „Získat Roma na pozici asistenta, který splňuje taková kritéria, se rovná výhře jackpotu ve sportce. Pakliže má vzdělání a je netrestaný, tak většinou práci má. A když ji nemá, tak se do ní moc nehrne," řekl už dříve starosta Dubí Petr Pípal a dodal: „Další problém je i v tom, že ty, které městská policie přijme, si pletou práci s charitou. Myslí si, že nebudou pracovat a dostanou peníze."

Asistenti pracují ve dvojici tzv. krátký/dlouhý týden od 10:00 do 22:00 hodin. Mají vestičky, uniformy a vysílačky. Zbraň nemají. Ze zákona nemají žádné pravomoci. Mohou pouze domlouvat a v případě, že vidí nějaké porušování zákona, přivolají hlídku městské policie. Ta už si s dotyčným hříšníkem vše vyřeší.

„Asistenty využíváme zejména v problémových lokalitách např. v místě, kde kdysi vedla tramvajová trať a teď se tam koncentrují nepřizpůsobiví a narkomani, nebo taky na silnici E55. Tam dohlíží na zákaz pobytu, který využíváme i u pouliční prostituce. Během školního roku působí před školami. Jsme dlouhodobě domluveni s řediteli škol, že nám poskytují informace o školácích, kteří jsou dlouhodobě nemocní a je u nich podezření, že u nich nejde o nemoc, ale záškoláctví. Právě asistenti navštěvují rodiče „nemocných" dětí a řeší s nimi záškoláctví. V tomto jsou velmi úspěšní," dodal velitel Pykal. Asistenty prevence kriminality platí z větší části stát skrze Ministerstvo vnitra.

Asistenti pomáhají strážníkům i v jiných městech v okrese. Chválí si je například v Duchcově či v Bílině. (kos)