K tomu, aby k ní nalezli cestu i návštěvníci z jiných částí města, zmobilizovali manželé Marie a Milan Petrovští, jejichž kamenné divadlo „M“ se nachází rovněž „za branou“, veškeré spolupracovníky. V jejich režii vykročil ve středu v podvečer z náměstí Republiky pestrý alegorický průvod, který tentokrát vedl muž neobyčejně zasloužilý, český továrník Eduard Lukeš, který v roce 1912 založil sklárnu na Bílinské ulici, dodnes úspěšně prosperující pod názvem Vitrablok.

Účastníci vernisáže se nevešli

Po symbolickém žertovném zastavení před dnes již dávno zbořenou městskou branou u pizzerie Permoník přivedl na nám. Legií tak rekordní počet návštěvníků, že se vernisáž výstavy Duchcov za branou nakonec musela konat ve dvoře „u Dienstpierů“.
Za projektem „zviditelnění jižního Duchcova“, které by se mělo dočkat mnohem rychlejší obnovy, stojí Společnost přátel města Duchcova. Pochopení pro její záměr vyjádřil Krajský úřad v Ústí nad Labem, bez jehož finančního přispění by se současná akce sotva uskutečnila.
Garantem projektu se tentokrát stal Otakar Koukal, jehož nápad přesvědčit občany i muže na radnici o tom, že tato část města plnohodnotně navazuje na městskou památkovou zónu, nakonec slavil úspěch. Přispělo k tomu samozřejmě bohatství starých barevných pohlednic s pestrou škálou pamětihodností, z nichž některé bohužel v nepříznivých dobách zanikly, jiné však stačí „oprášit“ a včasnou „záchrannou akcí“ jim vrátit jejich bývalou slávu.

Blýská se snad na lepší časy

Dlouhodobou snahou je nepřipustit, aby se z jižní části města stala „stínadla“ a ovládli je nepřizpůsobiví, kteří již delší dobu vcelku nerušeně rozkrádají opuštěnou Továrnu dětských vozidel. Proti dřívějším letům jsou však již jasně znatelné první úspěchy – rekonstruovaná budova Azylového domu v Nádražní ulici a zejména rekonstrukce někdejšího Bonexu na startovací byty pro mladá slušná manželství.
V přípravné fázi je i přeměna domu hrůzy na Bílinské ulici v „dům na půli cesty“. Pak by měla přijít na řadu bývalá poliklinika v Nádražní ulici, kam se přestěhuje sociální odbor, správa majetku města i městská policie. Po posledních jednání má velkou šanci i rozložitá budova starého nádraží, jehož obnova bude mít pro tuto část města rozhodující význam.
Jak v závěru vernisáže apeloval zástupce Krajského úřadu dr. Petr Brázda, město tak postižené jako Duchcov nesmí zmeškat mimořádnou příležitost čerpání peněz z fondů Evropské unie. Absolvent duchcovské průmyslovky se osobně velmi těší na první posezení v obnovené nádražní restauraci.
Výstavu zvětšenin starých pohlednic, fotografií, map, stavební dokumentacei je možno navštívit každou středu a pátek od 10 do 12 hodin a každý čtvrtek a sobotu od 14 do 17 hodin.