17:45 Konec online zpravodajství. Děkujeme Vám za pozornost a kompletní zpravodajství o sobotě najdete v pondělním Teplickém deníku!

17:43 Policejní jendotky stále zůstávají na místě a v pohotovosti. Ale na další velké střety už to nevypadá.

17:40 Pochod skončil. Lidé se rozcházejí. Policie zadržela několik extrémistů.

17:25 Pochod došel až na náměstí Jiřího z Poděbrad. Ti, co se chtěli opět dostat mezi Romy do ulic a domů, kde bydlí (v Jižním městě Duchcova jich žijou desítky), tak měli smůlu. Policie všechny cesty do lokality převážně s Romy zatarasila. Vypadá to, že účastníci pochodu si to zamíří domu. Někteří už výšlapy po městě vzdali a občerstvují se v hospodách.

17:13 Dav jde docela v klidu. Převážně úzkými uličkami má početná skupina lidí dojít  až na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde je velké parkoviště. Policie vše monitoruje. Vypadá to, že Duchcov město Casanovy, má to nejhorší za sebou!

17:10 Z náměstí legií jde dav lidí asi 800 po vytyčené a schválené trase pochodu. Zdaleka nejde jenom o extrémisty a radikály. V pochodu je i hodně Duchcováků, kterým se nelíbí, co se ve městě stalo zhruba v plovině května. Skupinka Romů napadla manželksý pár viz níže

16:51 - Dav extrémistů  z parčíku u Barbory se vydal zpátky na náměstí Legií. Policie stále drží mítinky Konexe od extrémistů. Zatím to nevypadá na nějaký další velký střet.

16:36 info Podívejte se do fotogalerie!!! Střet policie s extrémisty. Pro aktuální informace stiskněte tlačítko aktualizovat, nebo klávesu F5.

Střet policie s extrémisty v Duchcově

16:30 Policie monitoruje situaci i ze vzduchu a to vrtulníkem. Náš tým redaktorů viděl v ulicích Duchcova už čtyři sanitky. Jestli jsou o vážná zranění a vzhledem k tomu, že vzduchem létaly kameny, tak se to dá předpokládat, nebo šlo o "jen" podrážděné oči z dělobuchů a slzného plynu v tuto chvíli není zřejmé.

16:25 - Lidé postávají v hloučcích v parčíku před rybníkem Barbora. Jestli to je konec pochodu či jen extrémisté někde mobiluzují síly není v tuto chvíli jasné.

16:20 - Mezi extrémisty každopádně není předseda DSSS Tomáš Vandas, ten ukončil mítink se slovy, že má nějaké rodinné záležitosti a že jede pryč. Ať si lidé užijí procházku po městě…

16:15 Vodní dělo je v permanenci.

16:12 - Náš fotoreportér dostal do očí slzným plynem. Situace je ostrá a připomíná válečné boje.  Extrémisté jsou houževnatí, policie je drží od ulice, kde mají mítink Romové.Střet policie s extrémisty v Duchcově

16:11 - Na místě zasahuje i sanitka. V danou chvíli není jasné jestli má rozbitou hlavu policista či jeden z extrémistů, nebo z Duchcováku či někdo z médií.  Extrémisté mají kameny a klacky. Policie mobilizuje síly. Původní trasa pochodu padla. Vše se teď odehrává v Husově ulici a u rybníka Barbora.

16:07 Policie nasadila koně i vodní dělo, extrémisté se snaží stále dostat k Romům, neúspěšně.

16:00 Hodně živo je teď v Duchcově. Někteří extrémisté potom co Vandas ukončil mítink DSSS se vydali na ohlášený pochod městem. Chtěli se ale dostat do ulice, kde jsou převážně Romové a kde má Konexe svůh ohlášený mítink. Policie musela nasadit těžkooděnce. Létají dělobuchy. Extrémístům policie vytvořial val, aby se dostali k Romům a zatlačili je zpátky na náměstí.

KOMPLETNÍ ZPRAVODAJSTVÍ O SOBOTĚ V DUCHCOVĚ NAJDETE V PONDĚLNÍM TEPLICKÉM DENÍKU

15:51 - Na náměstí Legií řečnil asi 45 minut Vandas. Poslouchalo ho asi 800 lidí. Náměstí bylo plné. Po mítinku se někteří účastníci vydávají na pochod městem.

15:47 - Mítink je DSSS je v podstatě politickou agitkou. Padají slovy o konci vlády, že romské rodiny by měli dostávat příspěvky pouze na tři děti atd.

15:41 - Na náměstí Legií je asi 800 lidí. Náměstí je plné. Policisté vše monitorují. "Duchcov je momentálně asi nejbezpečnější město v republice," zavtipkoval Vandas do mikrofonu. Mítink DSSS v Duchcově

15:30 Předseda DSSS Tomáš Vandas řeční už 30 minut. Často sklízí potlesk. Bere si na paškál imigrační politiku, fungování vlády i kritizuje fungování různých agentur na začleňování Romů do společnosti. Prý je to vyhazování peněz, řekl Tomáš Vandas.

15:26 Proč Konexe pořádá shromáždění v Duchcově ve stejný den jako DSSS? Podle slov Ivany Čonkové nechtějí provokovat, jejích cílem je nabídnout alternativu extremistickému shromáždění.  "Naše shromáždění je jinou variantou pro VŠECHNY obyvatele Duchcova. Byli bychom velice rádi, kdyby i neromští obyvatelé pochopili náš záměr, který by měl pomoci zlepšit vztahy ve městě a to vztahy mezi neromským a romským obyvatelstvem. To je cíl shromáždění," řekla Ivana Čonková, tisková mluvčí Čikhatere het/ z bahna ven!

15:20 - „Policie rozhodně nechce nijak zasahovat proti pokojným pochodům a shromáždění místních občanů. Pokud však během těchto akcí dojde k páchání přestupků nebo trestných činů, a to zejména s rasovým podtextem, budeme připraveni okamžitě nekompromisně zasáhnout," řekla tisková policejní mluvčí Jana Matonohová.

15:08 - „Máme informace o tom, že do města míří příznivci pravicových i levicových hnutí," řekla novinářům krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková. Vlajka sdružení Antifa, jehož přívrženci už se několikrát dostali na podobných akcích do střetu s příznivci DSSS, visí u podia na křižovatce ulic, kde v květnu skupina romských útočníků napadla manželský pár. Po tomto útoku v Duchcově nálada přerostla v protesty několika stovek lidí na konci května. Právě na místě útoku sdružení Konexe pořádá shromáždění za lepší sousedské vztahy, kde vystupují místní písničkáři a kapely a je tam i program pro děti.(čtk)

15:00 - Mítinky DSSS právě začal. U starécho duchcovského nádraží je asi 500. Jak Duchcováci, tak i příznivci DSSS z jiných města, tak i extrémisté.

Mítink DSSS v Duchcově

14:49 - Mítink je povolený, má ně něho přístup každý. Kolem jsou ale desítky policistů. Nechybí těžkooděnci, připraveno je i auto s vodním dělem i protiextremistický vůz.

14:48 Na náměstí legií, kde má asi za 15 minut začít mítink DSSS je asi 200 lidí. Po městě jsou ještě ale skupinky tvrdšího jádra asi sympatizantů DSSS. (urostlí a velmi nakrátko ostříhaní muži)

14:30 - V 15 hodin má začít protiromská demonstrace Dělnické strany sociální spravedlnosti. Předseda strany DSSS Vandas v bílé košili a černých kalhotách  už je na místě. S pomocníky staví improvizované podium. Info:Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) je česká neparlamentní krajně pravicová  politická strana, která vznikla 21. ledna 2004.Mítinky DSSS v Duchcově

14:26 - Romský mítink pořádaný občanským sdružením Konexe měl začít v Nádražní ulici v jedenáct hodin. Ještě kolem poledne však byly v plném proudu přípravy. Teď je na místě asi 200 lidí. Program mají až do odpoledne.

INFO: V DUCHCOVĚ UŽ JEDNA DEMONSTRACE BYLA. PŘIŠLO NA NI TISÍC LIDÍ A BYLA POKOJNÁ AŽ NA POCHOD ASI 50 RADIKÁLŮ DO MÍST, KDE BRUTÁLNĚ NAPADALA SKUPINA ROMŮ MANŽELSKÝ PÁR Z DUCHCOVA VÍCE ZDE

14:10 - Město je už od brzkého dopoledne plné policistů. Policisté hlídají i příjezdové cesty do města. Mají za úkol zadržet jakékoliv zbraně – nože, baseballové pálky, železné tyče apod.. Ze zákona totiž nesmí být takové „pomůcky" na shromážděních přítomny. Ke 14:00 zadržela už DESET ZBRANÍ - BASEBALLOVÉ PÁLKY, ŠROUBOVÁKY, PALICE APOD.

PŘED MÍTINKY

Konexe zvalo na svůj mítink. Starostka Duchcova na jejich dopis reagovala ( přinášíme původní nezkrácené verze)

Reakce starostky na otevřený dopis Konexe

Předpokládám, že mohu reagovat na otevřený dopis i já. Vím, že jako starostka mohu jen těžko někde vystupovat „jako občan", vždy svým způsobem zastupuji město Duchcov, nicméně zde prezentuji pouze názory své, bez jakéhokoliv mandátu či pověření duchcovských zastupitelů.
Z celého srdce souhlasím s potřebou vyvinout aktivitu ke zlepšení situace ve vztazích a soužití Romů a majority a to nejen na severu České republiky, ale i v jejích zbývajících regionech. Souhlasím bez výhrad s obsahem hesla „Nenávist není řešení".
Pro úplnost je ale třeba se vrátit zpět ke vzniku problému v Duchcově. Tím impulzem se stalo napadení manželského páru bojovnou skupinou Romů. Pro mne osobně je neakceptovatelné, že útočníci celou situaci po několika dnech vyhodnotili jako banální, protože se ukázalo, že napadení neutrpěli žádná vážná fyzická poranění (dodávám: díkybohu). To ale přece nedává žádnému z útočníků právo cítit se nějakým způsobem diskriminován či ublížen, když je pro něho požadován spravedlivý trest.
Je třeba, abychom se všichni zaučili nést odpovědnost za své činy. Nelze se alibisticky schovávat za barvu pleti, nelze toho zneužívat a při hrozbě trestu za přestupek vykřikovat, že jsme diskriminováni. Chceme-li využívat svých práv, musíme k tomu přijmout i povinnosti. Krásným příkladem je odpovědné rodičovství. Být rodič, to neznamená jen být příjemcem přídavku na dítě. To je především obrovský závazek, velká odpovědnost - za zdravý rozvoj dítěte, za jeho vzdělání, za jeho výchovu. Odpovědný rodič ví, že odpovídá nejen za činy své, ale i za chování a činy svých dětí. Pokud třeba učitel požaduje po dítěti omluvenku nebo domácí úkol a rodič to vzápětí označí jako diskriminaci a projev rasizmu ze strany bílého učitele, znamená to, že už jsme v bahně už po krk.

Souhlasím, že se musíme zkusit dostat se z bahna ven. Každý ale musí začít u sebe. A k tomu nepotřebuje žádné shromáždění, žádné pochody, žádná media, žádnou ochranu policejních kordonů. Stačí prostě přijmout odpovědnost. Teď hned.
Já osobně jsem nikdy nedělila lidi na černé a bílé, ale vždy jsem je posuzovala podle jejich chování a činů. A u toho chci zůstat.

Jitka Bártová, Duchcov

Otevřený dopis občanské společnosti – Podpořte shromáždění Čhikatar het / Z bahna ven

Občané,
obracíme se na vás s prosbou o pomoc a podporu v nelehké záležitosti. Je potřeba vyvinout aktivitu ke zlepšení situace ve vztazích a v soužití Romů a majority na severu Čech. Nenávist je opět na vzestupu, rasisté a neonacisté už ohlásili nenávistné protiromské pochody a poprvé také veřejně přiznávají, že cílem jejich pochodů je zvýšit napětí tak, aby pochody přerostly do protiromských pogromů. Současné napětí a vlnu nenávisti vyvolalo několik smutných událostí.
V první řadě vražda Roma Ivana Jarka, který byl ubodán během oslav zahájení lázeňské sezóny v Teplicích na konci května. Tato vražda zůstala mainstreamovými médii zcela ignorována a bulvárními médii byla využita k prodeji další vlny protiromských nálad, když byla zcela mylně popsána, jako obrana ubohého českého prodejce klobás, proti romskému zloději.
Zhruba ve stejnou dobu došlo v Duchcově, jen několik málo kilometrů vzdáleném satelitu Teplic, k opilecké rvačce mezi neromským manželským párem a přesilou Romů. Přestože na internetu zveřejněné video policejních kamer zachycující rvačku, místy připomíná karatistické akční filmy, rvačka se obešla bez vážnějších fyzických zranění. Média případu věnovala značnou pozornost, seriózní analýza události však chybí. Vůbec nezazněly podstatné informace informace – třeba o tom, že všichni účastníci rvačky jsou sousedé, nebo o historii jejich konfliktu. V reakci na rvačku už v Duchcově 29. května proběhla protiromská demonstrace po jejímž oficiálním konci se někteří demonstranti pokusili proniknout policejními kordony a dostat se k domům obývaným Romy.
Další protiromská demonstrace, tentokrát s řádně nahlášeným a „povoleným" protiromským pochodem proběhne v Duchcově v sobotu 22. června. Akci organizuje Dělnická strana sociální spravedlnosti. Lze předpokládat, že další protiromský pochod dále zhorší a eskaluje atmosféru ve městě, zvýší napětí. Kam až situace může zajít? Co budeme dělat?

Občanské sdružení Konexe společně s dalšími iniciativami a aktivisty pořádá ve stejný den, tedy 22. června 2013 v Duchcově veřejné shromáždění za lepší sousedské vztahy s kulturním doprovodným programem, které jsme nazvali Čhikathar het / Z bahna ven. Naše shromáždění pořádáme jako podporu místní sousedské česko-romské komunitě. Nabízíme možnost projevit nesouhlas se vzrůstající nenávistí, možnost navázat dialog. Zároveň svou přítomností vyjádříme solidaritu s místní romskou komunitou a podpoříme jí v době krize, ve chvíli, kdy v jejich městě pochodují neonacisté.
Naše shromáždění se odehraje v místech, kde v Duchcově bydlí největší počet Romů, zabrali jsme si je pro vlastní shromáždění preventivně, už v počátku celé kauzy. Dělnická strana tak své shromáždění nemůže proto vést přímo před romské domy. Tam budeme my. Naše shromáždění nabídne jak projevovou část, tak zajímavý kulturní doprovodný program – české i romské kapely, divadlo. Během shromáždění proběhnou rozmanité workshopy zaměřené převážně na aktivismus a posilování právního vědomí. Důležitou součástí našich aktivit budou i zajištění program pro děti na bezpečném místě. Právě děti bývají nenávistnými pochody nejvíce traumatizovány a to jaké vzpomínky jim zůstanou na 22.6. je pro nás, stejně jako pro jejich rodiče, snad nejvíc důležité.
Prosíme proto všechny, kteří mají dost odvahy, dobré vůle i zdrojů, aby podpořili naše shromáždění. Vyzýváme k podpoře všechny, kterých se to může týkat, instituce, neziskové organizace, aktivní jednotlivce. Míra Vašeho zapojení může být různá. Podpořte naše shromáždění svou účastí a přijeďte do Duchcova, nabídněte organizační či finanční pomoc.Pro aktuální informace stiskněte tlačítko aktualizovat, nebo klávesu F5.

PSALI JSME …

Duchcov bude dnes svědkem velkých policejních manévrů. Několik desítek policistů z různých útvarů bude hlídat bezpečnost a pořádek ve městě. Konat se tam totiž budou dva mítinky dvou „odlišných" táborů.

Jeden připravuje občanské sdružení KONEXE ( od 11:00) a nese název „Za mír mezi lidmi a za pokojné soužití v Duchcově" a druhý Dělnické strany sociální spravedlnosti (od 15:00), což je Politické shromáždění s názvem „Proti zvýhodňování nepřizpůsobivých a kriminalitě" vyústí v následný pochod městem. „Policie rozhodně nechce nijak zasahovat proti pokojným pochodům a shromáždění místních občanů. Pokud však během těchto akcí dojde k páchání přestupků nebo trestných činů, a to zejména s rasovým podtextem, budeme připraveni okamžitě nekompromisně zasáhnout," řekla tisková policejní mluvčí Jana Matonohová.

AKCI BUDEME OD 15:00 SLEDOVAT ONLINE ZDE NA WEBU

Policie nasadí jak pořádkovou jednotku, psovody tak i antikonfliktní tým. Počty nasazených můžu nechce policie ze strategických důvodů zveřejňovat. Kontroly hlídek budou na příjezdových cestách do Duchcova. Ty budou mít za úkol zadržet jakékoliv zbraně – nože, baseballové pálky, železné tyče apod.. Ze zákona totiž nesmí být takové „pomůcky" na shromážděních přítomny.

CO, KDY, KDE

Pravicoví extrémisté mají mítink nahlášený od 15:00 na náměstí Legií. Shromáždění s názvem: Z bahna ven, které má podpořit Romy je zase naplánované od 11:00 do 18:00 do ulice Nádražní. Tato ulice prakticky sousedí s náměstím, kde má řečnit předseda DSSS Tomáš Vandas. Extrémisté se pak mají vydat na pochod městem. Převážně úzkými uličkami mají dojít až na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde je velké parkoviště.


AUTOŘI: M. KOŠŤÁL, Z. TRAXLER, O. TUŠICOVÁ, K. PECH