Žádné velké změny. V Duchcově bude opět vládnout ČSSD s komunisty a Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS). Starostou bude i nadále Zbyněk Šimbera (ČSSD).

V radě města nově zasedne i Jan Bureš coby nezávislý kandidát za hnutí Žijeme Duchcovem, které tvoří nezávislí kandidáti a TOP 09. Právě regionální teplické organizaci TOPky se ale takové spojenectví „jejich“ kandidáta s extremisty nelíbí.

Koaliční dohodu podepsaly zainteresované subjekty na začátku tohoto týdne. „Nebudu měnit něco, co fungovalo. Za čtyři roky se udělalo mnoho chodníků, hřišť, fasád na školách a městských domech. Lidé to zjevně při volbách zohlednili,“ řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera, který společně s kolegy z ČSSD získal 8 mandátů. Oproti roku 2014 posílil o tři mandáty.

V 21členném zastupitelstvu bude mít staronová koalice většinu 12 hlasů. „Domluvili jsme se na prioritách, jako je třeba bezpečnost, podpora důchodců a mládeže či modernizace bytového fondu. Čekají nás další čtyři roky společné práce,“ sdělil Stanislav Strohmeier (KSČM), jenž bude opět zastávat post místostarosty.

Rada města bude mít celkem sedm členů. Kromě Šimbery a Strohmeiera v ní zasednou ještě Jiří Sláma, Vladimír Šimek, Andrea Abertová (všichni tři z ČSSD), Jindřich Svoboda (DSSS) a Jan Bureš (ŽD-NK a TOP 09).

Právě posledně jmenovaný a jeho spojenectví s komunisty a extremisty vyvolalo negativní reakce u představitelů regionální teplické organizace TOP 09. „Kategoricky se distancujeme od koaliční smlouvy, kterou podepsal v Duchcově kandidát zvolený na kandidátní listině Žijeme Duchcovem NK a TOP 09,“ reagoval šéf teplické TOP O9 Petr Měsíc.

Podle něj osobní ambice jednoho nezávislého kandidáta mohou poškodit jméno celé strany. „TOP 09 jakoukoliv spolupráci s extremistickými stranami typu KSČM či DSSS důrazně odmítá. Velice se svým voličům a příznivcům za tento neprojednaný krok zvoleným kandidátem omlouváme,“ dodal Měsíc.

Na svém rozhodnutí Bureš nic špatného nevidí a měnit ho nehodlá. „Popravdě, hra na to, kdo jaký má stranický kabát a kdo s kým může uzavřít dohodu či nikoliv, spíše přísluší té velké parlamentní politice. Tady na komunální úrovni je situace jiná,“ myslí si. Přiznává, že šlo o jeho osobní rozhodnutí. „Chci pracovat pro město a v opozici jen těžko něco prosadíte. Proto jsem na nabídku být radním kývl,“ vysvětlil Bureš.

Zastal se ho i starosta. „Názor TOP 09 jsem vzal na vědomí, ale to je asi tak všechno. S panem Burešem i nadále počítám. On není členem TOPky a kandidoval jako nezávislý. Nejsem typ člověka, který bez vážných důvodů mění názory jenom proto, že se něco někomu nelíbí,“ nechal se slyšet Šimbera.

Podobné politické turbulence muselo současné vedení města řešit i po minulých volbách. Tehdy jako první v zemi podepsala duchcovská ČSSD koalici s DSSS. Tehdejší šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka se od ní distancoval. Zrušit zdejší stranické buňky chtěla ČSSD i KSČM.

To se nikdy nestalo. „Předsedovi ČSSD Hamáčkovi jsem poslal dopis s tím, jak to u nás bude vypadat. Koalice se podepsala a věřím, že po ustavujícím zastupitelstvu se hned pustíme do plnění našich programových priorit,“ slíbil Šimbera.

Ustavující zasedání zastupitelstva města Duchcov proběhne ve středu 31. října od 15 hodin ve velkém sále tamějšího kulturního centra.