„Dostali jsme deset lidí z úřadu práce v rámci veřejně prospěšných prací, ti pracovali jako takzvaná dohledová služba. Ty už máme zajeté. Jakmile od října najedou asistenti, zrušíme dohledovou službu. Slibovali jsme si od toho, že i takhle si můžeme vytipovat lidi," uvedla starostka.

Asistentů tak bude mít Duchcov méně než současných lidí z dohledové služby.

Podle Bártové by ale jejich působení mělo být efektivnější. „Je to diskutabilní. Nikdy se nepovede, abyste si z úřadu práce nabrali lidi, kteří budou takto fungovat od přírody dobře. My už vidíme, že z těch deseti někteří pochopili, že tohle prostě není práce pro ně," řekla.

Výběr romských asistentů by měl být ukončen nejpozději příští týden. Město by mělo na asistenty letos i příští rok získat dotaci z projektu Odboru prevence kriminality ministerstva vnitra.

„Hlavním požadavkem, je, aby tuto práci skutečně chtěli dělat. Je nutné, aby věřili, že mohou lidem v Duchcově pomoci, a že je jejich práce smysluplná," popsal už dříve ředitel duchcovské městské policie Josef Hulín.

Atmosféra se v Duchcově vyhrotila po květnovém útoku několika Romů na manželský pár. Tři z pěti obviněných skončili v červenci po stížnosti státního zástupce ve vazbě.

Podle serveru iDnes tam ale zůstává už jen 16letý mladík, který útok údajně vyvolal. Celou trojici totiž počátkem září nařídil propustit z vazby teplický okresní soud. Dvě ženy byly propuštěny minulý týden, v případě mladíka krajský soud vyhověl stížnosti státního zástupce, který s propuštěním nesouhlasil.

Květnové napadení rozpoutalo v devítitisícovém městě protiromské nepokoje. Při největším z nich v červnu demonstrovalo několik stovek lidí svolaných Dělnickou stranou sociální spravedlnosti (DSSS), akce vyústila až ve střety s policií. Zakročila proti demonstrantům vodním dělem a slzným plynem.

Celkem už městem prošly čtyři protestní pochody, DSSS tam chystá ještě na 12. října předvolební mítink. (čtk)