V průběhu dne si měl každý, kdo měl zájem, možnost v rámci dne otevřených dveří prohlédnout, jak ruční výroba figurálního porcelánu vlastně probíhá.

V Poppelově výstavní síni Muzea města Duchcova se pak vzpomínalo. Byla zde zahájena souborná výstava duchcovské porcelánky, která potrvá do 31. ledna příštího roku. Podívat se přišli bývají zaměstnanci, kteří se mohli poznat na vystavených fotografiích. Byl mezi nimi i dvaaosmdesátiletý ak. malíř a keramik Jindřich Marek, který do duchcovské porcelánky nastoupil hned po studiích a vytvořil zde celou řadu výrobků.

Historik Pavel Koukal na vernisáži výstavy zařadil porcelánku společně se zámkem k „rodinnému stříbru", na které může být Duchcov právem hrdý. Připomněl nejen zakladatele Eichlera, ale i celou řadu významných osobností, akademických sochařů a malířů, kteří svojí tvorbou ovlivnili výrobu porcelánky. Zajímavosti sepsal do „Střípků z historie 160 let duchcovské manufaktury Royal Duch Bohemia", které vydalo nakladatelství Kapucín a je k dostání na výstavě v muzeu.

Ředitel závodu Royal Dux Radislav Feix vyjádřil přání, aby se všichni opět společně sešli u příležitosti 170 let existence porcelánky, která zatím dokázala přečkat všechny krize. Továrna, v které v současné době působí tři desítky zaměstnanců, plánuje i nové investice. „Už začátkem příštího roku budeme instalovat novou plynovou pec v hodnotě čtyř milionů korun," potěšil příznivce křehké krásy duchcovských figur Radislav Feix. (ot)