Změna přednosti v jízdě či hlášení o povětrnostních podmínkách. Právě takové informace dostávají lidé v Duchcově přímo do svých mobilních telefonů či e-mailových schránek, a to díky mobilnímu rozhlasu. Za tuto službu zdejší radnice dokonce získala ocenění.

DOBRÝ POMOCNÍK

„Je to dobrý pomocník v informování lidí. Zprávy do mobilu jsme rozesílali například při zahájení třetí etapy výstavby kruhového objezdu, protože posun prací znamenal i změnu v přednosti v jízdě na křižovatce ulic Teplická a Družby. Dopravní situace se tam vrátila do stavu před stavbou. Někteří řidiči úsek projížděli takzvaně popaměti, a tak byla informační SMS na místě,“ vysvětlil starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Zprávy o výlukách v dodávce energií, povodňová nebezpečí či hlášení o meteorologických podmínkách posílá radnice Duchcovanům od začátku letošního roku.

„Odstávky energií (havárie), hlášení stávky ČHMÚ (výstražná) a krizová ohrožení dostávají lidé v SMS, protože mobilní telefon mají většinou po ruce, a tím pádem se mohou podle informací hned zařídit. Plánované odstávky energií jim chodí e-mailem,“ popsal Šimbera.

Svým mobilním rozhlasem Duchcov nedávno zabodoval v prvním ročníku soutěže Chytrá radnice, a to v kategorii e-Úřad za projekt Smart komunikace s občany.

„Často slýcháme, že digitalizace u nás zaostává za světem, že jsme zaspali a vývoj už nemáme šanci dohnat. Snad i výsledky Chytré radnice ukáží škarohlídům, že tomu tak není,“ vyjádřil se děkan Fakulty dopravní ČVUT Miroslav Svítek, jeden z porotců soutěže.

REGISTRACE STÁLE PROBÍHÁ

V současné době je do systému zapojeno 1 010 občanů Duchcova. „Veškeré informace o postupu rozesílání včetně historie všech rozesílaných zpráv lidé najdou na internetových stránkách města,“ poznamenala tajemnice Městského úřadu Duchcov Renata Kounovská.

Registrace do systému stále probíhá. Zájemci se do něj mohou přihlásit vyplněním registračního ústřižku na letácích nebo on-line registrací na adrese: duchcov. mobilnirozhlas. cz. Přihlašovací lístky jsou k dispozici v městských zařízeních, jako jsou školky, školy, kulturní dům. Získané osobní údaje si město nechává pouze pro sebe, dál je nešíří.

Mobilní rozhlas funguje například také v Háji u Duchcova a Oseku. Nově ho zavedla krupská radnice. „Zaregistrujte se a následně budete zdarma dostávat SMS zprávy, hlasové zprávy, e-maily nebo zprávy o aktualitách ve městě, a to pohodlně do vašeho telefonu či e-mailu. Registraci můžete provést přes formulář na webových stránkách,“ uvádí web města.