Od té doby ji navštívily už stovky lidí. „Byli tady rodiče s dětmi, školy, ale také cizinci," řekl Deníku Pavel Chaloupka.

Do Mikulova se dostanete kromě auta i jednoduše vlakem z Mostu.

Důl má celkem 12 pater, je 210 metrů hluboký a délka všech chodeb je 13 km.

„Unikátem prohlídky je, že některé chodby jsou původní. Jsou to chodby, které zavezli horníci zbytkovým materiálem, když se dostávali na stříbro v nižších patrech. My takovou chodbu postupně vyčistíme a zbude pak originální chodba. Malá a úzká.

Člověk se proto musí dost přikrčit, aby jimi prošel," chlubí se.

V Mikulově se těžila stříbrná ruda již kolem roku 1450.

„Z rozlehlého důlního komplexu je pro veřejnost zatím zpřístupněna část druhého patra dolu. Provázíme po čtyřech trasách. Návštěvník je nejdříve velice podrobně informován o všem co je na které trase vidět a pak si sám vybere, o co má zájem. Cena se pohybuje od 70 korun. Často se stává, že návštěvník přijde znovu a jde na jinou trasu. Jsou i tací, kteří se sem vracejí stále."

A co ve štole uvidíte? Například: hlavní přístupové štoly s pohledem do některých hloubení a do vrchních dobývek z 16. 17. stol., důlní zařízení na hloubení s možností vlastnoručního praní rudy v prádle z roku 1568, hloubení s prostorem pro středověká čerpadla a také jedno zcela funkční vodotěžní stroj.

„Výška chodeb je na normální trase kolem dvou metrů.V dole je teplota 9 stupňů a proto doporučujeme teple se obléct a vzít si pevnou obuv, která se může zašpinit a něco na převlečení (platí hlavně pro trasu C).

Důl není nijak osvětlen a proto každý, kdo jde do štoly, dostane před vchodem helmu a baterku," řekl Chaloupka. Důlní komplex se sestává ze čtyř štol: Lehnschafter, Allerheiligen, Liebefrauen a Kreuzstollen.

A dobýval se v něm stříbronosný galenit. Kdysi tady skončila těžba ze dne na den. V dolních patrech jsou ještě zatopená čerpadla a v zavezených chodbách nacházíme tehdejší pracovní nástroje. Zpřístupněná štola se lidem líbí, což potvrzuje celá řada pochvalných poznámek v návštěvní knize. (kos)

CO JE NOVÉHO VE ŠTOLE?

Jak jste přečkali zimu?

Otevřeno bylo v podstatě celou zimu a zvláštní je, že v zimě byla návštěvnost větší než v současnosti. V době vánočních svátků a kolem nového roku bylo plno.

Jak máte teď otevřeno? Každý den od 10.00 do 17.00. Vždy je lepší předem zavolat, protože se může stát, že návštěvník přijde krátce po začátku předešlé prohlídky a pak musí dlouho čekat. Také jsou již některé dny předem zcela vyprodány ( rezervace)

A ceny? Ceny zůstávají stejné.

Novinky? V dole se toho změnilo dost, protože v zimě se dělala každý den údržba a začala i stavba vodotěžního stroje. Návštěvník, který sem však přijde, změnu nepozná, protože neviděl v jakém stavu byl důl na podzim. V dole se doplnila nějaká ta výdřeva, ale hlavně se odbahňovalo, aby návštěvník nebyl tak umazaný.

Odpovídal Pavel Chaloupka, štola Mikulov