Odpadové měření sil organizuje Ústecký kraj spolu se společností EKO-KOM. „Vždy jsme se pohybovali mezi 60. až 70. místem v kraji a až za loňský rok nám třídění vyneslo krásné třetí místo,“ řekl starosta Dubí Petr Pípal s tím, že do výsledku se promítlo zavedení dělených popelnic na separovaný odpad. Ty fungují v Dubí už přes rok a půl.

Duonádoby o objemu 260 litrů, které přepážka rozděluje na části pro plastový a papírový odpad, stojíu jednotlivých domů v závislosti na vytipovaných lokalitách.

„U nás bydlí hodně lidí v rodinných domech a u nich to má kapacitně smysl. Postavit je k panelákům by nemělo ten kýžený efekt,“ dodal Pípal.

Jestli tápete, co házet do duonádob, tak je to prosté. Do žlutých kontejnerů na plasty patří fólie, sáčky, plastové tašky, sešlápnuté PET láhve, obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků, kelímky od mléčných výrobků či pěnový polystyren v menších kusech.

Do modrých kontejnerů na papír náleží časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoli z lepenky, knihy, obálky s fóliovými okénky i papír s kancelářskými sponkami.

„I když to náš rozpočet stojí nějaké peníze, tak je vidět, že to má smysl. Ochrana přírody a životního prostředí není zadarmo,“ nechal se slyšet Pípal.

Za svoz odpadů lidé v Dubí neplatí od roku 2007, v Teplicích je to už od roku 1998. Popelnice nic nestojí ani obyvatele Krupky nebo Modlan.

Různé částky za svoz naopak musí vytáhnout z peněženky lidé v Duchcově čiv horské Moldavě. „Dospělý člověk v Duchcově platí 600 korun za rok, senioři a děti mají svoz zadarmo,“ uvedl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Pokud si lidé ale dojdou na ekonomický odbor tamějšího úřadu a začnou třídit pod čárovým kódem, tak můžou ušetřit. Za kilo plastu vyinkasujete tři koruny, za kilo papíru a za kilo nápojových kartonů dostanete jeden a půl koruny. Registrace je zdarma a probíhá na počkání.

„Máme v systému jedince, který ušetří i 150 korun za rok,“ sdělil jednatel Technických služeb města Duchcova Vladimír Šimek.

I vedení lázeňského města se snaží motivovat Tepličany ke třídění. Navyšují se počty separačních nádob, objem vytříděného odpadu se neustále zvyšuje. Radnice navíc vyhlašuje takzvaný Bílý týden. Koná se nepravidelně, ale většinou to je každý rok.

Například Hrob začal dělat i svoz kovových odpadů. Premiéra byla na začátku tohoto měsíce. Probíhat tam bude i nadále, a to vždy každý první pátek v měsíci.

Pytel s kovy je nutné nechat před domem tak, jako to probíhá u svozu bioodpadu. Další pytle na kovový odpad, do kterého patří například plechovky od potravin a nápojů či kovové předmětyz domácnosti, obdrží Hrobští na vyžádání na tamějším městském úřadě v kanceláři číslo 1.