Album, které skupina vydala v listopadu loňského roku a které píseň Indiánky uvádí, nese příznačný název „V hodině smrti". Ten podle autorů reflektuje současné životní období jednotlivých členů Baromantiky plné transformací a katarzí, které přirozeně nastávají uprostřed života každého z nás. Vnímání tvůrců reflektuje tep doby, města, pavučiny dogmat a systém, hledání a nacházení v zenových zahradách, ale také v boji, v usmrcování starých návyků a minulosti i následném znovuzrození.

Státní zámek Duchcov, někdejší reprezentativní sídlo rodu Valdštejnů a místo, kde dožíval poslední léta svého života dobrodruh a světoběžník Giacomo Casanova (17251798), je vyhledáván vzhledem ke své bohaté historii a cennému památkovému fondu. Současná budova zámku, vystavěná v době baroka, byla na počátku 19. století upravena v klasicistním stylu. Duchcovské zámecké interiéry dodnes připomínají životní styl a sběratelské aktivity bývalých šlechtických majitelů v období baroka, rokoka a klasicismu. V roce 2001 byl duchcovský zámek prohlášen za národní kulturní památku.

Čím inspiroval zámek Duchcov tvůrce videoklipu Michala Matouška? „Hledal jsem prostory, které budou v zajímavém kontrastu s ultramoderním zdravotnickým zařízením, které jsme na zámek museli dopravit. Scéna z Valdštejnského sálu se totiž odehrává v druhé polovině jednadvacátého století a postava Lenky Dusilové zde zažívá svou hodinu smrti.

Musela tedy také vzniknout vysoce realistická maska osmdesátileté verze Lenky Dusilové, kterou si vzali na starost profesionálové z oboru speciálního make-upu FX Creator z Prahy.

Myslím, že celkově si prostředí zámku s atmosférou klipu výborně sedlo. Valdštejnský sál i ostatní pokoje zámku plné krásných obrazů, soch, ale třeba i středověkých zbraní našly v příběhu klipu adekvátní uplatnění."

Lenka Dusilová navštívila zámek Duchcov poprvé a prohlédla si i pavilon pro Reinerovu fresku v zámeckém parku. Co jí při natáčení na zámku nejvíce zaujalo či překvapilo? „Zámek Duchcov je podivuhodným ukrytým skvostem v potemnělých Sudetech na severu Čech. Mohli jsme díky velkorysosti a dobrému vkusu pana kastelána točit část klipu na Indiánky v prostorách zámku. Učila jsem se tam procházet starými zdmi a obrazy a nahlédla jsem z několika paralel do své budoucnosti na jednu ze svých hodin smrti", uvedla zpěvačka.

„Těší nás, že interiéry duchcovského zámku našly vzhledem ke svým estetickým kvalitám uplatnění ve vizuálu filmových a hudebních tvůrců, kteří se nebojí experimentovat a překračovat hranice minulosti a současnosti. I historické interiéry mohou být prezentovány v kontextu moderního uměleckého zpracování, které podtrhuje jejich nadčasovost a mimořádný význam. Význam interiérů duchcovského zámku pro zatím poslední hudební počin Lenky Dusilové je zároveň tak trochu symbolický. Je totiž známo, že před více než dvě stě lety na zámku Duchcov prožíval svou hodinu smrti i samotný Casanova", uzavírá kastelán zámku Marian Hochel.

Videoklip k písni Lenky Dusilové bude v médiích představen v nejbližších dnech. Vizuál k písni Indiánky však není posledním Lenčiným počinem v souvislosti se zámkem Duchcov, do Duchcova se letos vrátí i s dalším projektem: „V zámecké zahradě mě zaujala chátrající Reinerova freska v kontroverzním pavilonu ze 70. let, který byl postaven po nešťastném zboření špitálního kostela kvůli zamýšlené těžbě uhlí a do kterého byla freska původně zasazena. Na to místo bych se na podzim ráda vrátila s novým solitérským hudebním programem propojeným s vizuálním ztvárněním", uvedla zpěvačka. (red)