Umožnit člověku důstojný život v jeho nejtěžších a většinou posledních chvílích, kdy už byly všechny možnosti léčby onemocnění vyčerpány, navíc v přítomnosti jeho blízkých, má nový pokoj paliativní péče. Byl vybudován v lůžkové části Interního oddělení teplické nemocnice za podpory sponzorů. Umožňuje péči o pacienta v konečném, terminálním stádiu onkologického onemocnění, zajišťuje mu klid a soukromí a umožňuje celodenní pobyt rodinného příslušníka 24 hodin denně včetně možnosti přespání.


II. Interní oddělení se specializuje na problematiku onemocnění zažívacího traktu. „Do toho spadají i onkologická onemocnění a bohužel pacientů takto nemocných a v poslední etapě života, kteří vyžadují paliativní péči, je spousta. Jsme rádi za pokoj, který zlepší komfort a kvalitu péče o tyto nemocné," uvedl primář Ladislav Hadraba.


Bezbariérový pokoj se signalizací má polohovací postel, kuchyňku s mikrovlnnou troubou a rychlovarnou konvicí, WC se sprchovým koutem a rozkládací gauč. Žluté stěny pokoje, červené židle, květiny i poličky s knihami, to vše má zpříjemnit pobyt pacientům a jejich blízkým, kterých tu může být přes den maximálně pět, přes noc jeden.

Paliativní pokoj.


Na vybudování pokoje paliativní péče se finančně podíleli dva hlavní sponzoři, kterými jsou Nadace Evy Matějkové, jež na provoz pokoje věnovala 30 tisíc korun a firma Globe Medical, která věnovala polohovací pomůcky. Dalších 15 tisíc korun se podařilo vybrat na jarním charitativním koncertu, jehož výtěžek byl určen právě pro vybudování tohoto pokoje, a přispěli i drobní dárci.


O umístění na paliativní pokoj musí podat žádost pacient. O tom, kdo sem bude umístěn, rozhodne na základě zdravotního stavu lékařské konzilium. Maximální délka pobytu na pokoji jsou dva měsíce, pak je třeba podat novou žádost o umístění.
„Na pokoji bude pacientovi poskytována komplexní lékařská a ošetřovatelská péče. Bonusem pro něho je hlavně soukromí, příjemné prostředí a možnost využití dobrovolnické i kaplanské služby. Pobyt na pokoji paliativní péče je pro pacienta bezplatný," informovala hlavní sestra Nemocnice Teplice Kateřina Vágnerová.


Nemocniční kaplani jsou připraveni věnovat se nemocným, ale i jejich blízkým a sdílet s nimi jejich obavy a úzkost 24 hodin denně. Dobrovolníci zase mohou pacientovi, upoutanému na lůžko, zpříjemnit čas čtením knížky, nebo si s ním jen povídat. Důležité je, aby věděl, že není sám a je obklopený lidmi, kterým na něm záleží.