Fasádu obchodu jeho kamaráda v noci na sobotu někdo polil rudou tekutinou. Stojí spolu před obchodem a bezradně kroutí hlavou.

„Zrovna nedávno se tu dva Arabové právě kvůli sporům v podnikání porvali do krve," nahlas přemítají.

Poničený obchod v ulici Pod Doubravkou v TeplicíchSkleněné dveře obchodu v ulici Pod Doubravkou už jsou umyté, okolo nich jsou ale ještě patrné červené skvrny. „Nejspíše to bude krev, ale ne prasečí," říká arabský podnikatel, když ukazuje, co všechno museli na dveřích a fasádě už umýt vodou. „Prasečí krví by někdo šel rovnou na naši mešitu, a nepolil by bezvýznamný obchod," říká Arab, který se v Teplicích mimojiné živí jako tlumočník.

Přibližně dvě stě metrů odtud je Šanovský park, ve kterém Arabové tráví hodně volného času. Právě zde se také v loňském roce konala protiarabská demonstrace. „Tohle, co se ale dnes stalo, spíše svědčí o rivalitě v podnikání mezi Araby," domnívá se Walid.

Ali Said Sultan ve svém obchodě s arabskými potravinami v Teplicích.V noci na sobotu byl v teplické čtvrti Šanov stejný způsobem poničený i další obchod s arabskými potravinami v ulici Svatopluka Čecha. Provozuje ho Ali Said Sultan. V Teplicích žije už osmým rokem a nic podobného nepamatuje. „Podnikám tu normálně, nepřátele nemám," říká, když ukazuje červenými fleky ušpiněnou žlutou fasádu nad vstupem do obchodu. „Musel to tam někdo hodit v nějaké otevřené plechovce, pak se to rozprsklo," spekuluje. Zaskočena byla útokem i Šárka Šťasná, která v obchodě pracuje. "Nikdy se nám nic podobného nestalo, nepamatuju ani žádné výhrůžky. Lidé sem rádi chodí pro arabské speciality, a to i místní, žádné problémy jsme nikdy neměli," řekla v sobotu prodavačka. Dům, v němž prodejna sídlí, byl podle ní zacákaný krví až do výšky prvního patra. "Bylo to hrozné, na zemi byly dvě kaluže krve, vypadalo to, jako by tu někoho podřezali. Zatím jsme to umyli, kam jsme dosáhli," popsala svůj ranní zážitek. Pocákané bylo podle ní i nedaleké arabské bistro. "Tam toho ale bylo míň," dodala.

Kapalo to na schody do obchodu, ale ty už jsou umyté. Jen z letmého pohledu na dům v ulici Svatopluka Čecha je jasné, že zde bude likvidace skvrn náročnější. Jsou velké a hodně vysoko.

Poničený obchod v ulici Svatopluka Čecha v TeplicíchPřípadem se už zabývají policisté. Ale ani oni zatím netuší, kdo to mohl udělat. „Vyšetřujeme potřísnění fasád dvou domů, kde jsou arabské podniky, neznámou látkou. Bylo nám to oznámeno v dopoledních hodinách. Jsme úplně na začátku. Zatím nemáme rozbor látky, nemůžeme tedy říct, o co jde," uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.