„Je nutné zajistit personální obsazení a také materiální vybavení. Vše musí být nachystáno v pátek ve 14 hodin, kdy přicházejí první voliči,“ uvádí Eva Michálková z teplického magistrátu.

Volby v Teplicích má na starosti už řadu let. Na zajištění jejich průběhu má sehraný tým lidí. „Každý ví, co má dělat a co kontrolovat,“ podotýká Michálková.

Stoly a židle poskytují většinou provozovatelé objektů. V Teplicích je to samo město. Volební místnosti jsou totiž většinou ve školách či kulturních zařízeních. Půjčuje se tam pouze výpočetní technika.

„Další vybavení, jako jsou volební schránky či zástěny i úřední obálky na hlasovací lístky, se rozváží v týdnu před samotnými volbami,“ říká Michálková. Výpisy ze seznamu voličů si zapisovatelé komisí vyzvedávají až těsně před volbami.

Mezi volebními místnostmi vynikají ty, které lze označit spíše za kuriózní. V Hudcově taková v minulosti byla v rodinném domku na náměstí. Komise vítala voliče v domáckém prostředí v hale v přízemí. Pohodlná vínová rohová sedačka pak přišla ke slovu ve chvíli, kdy se místnost uzavřela a komisaři začali sčítat hlasy.

V Sobědruhách, což je na opačném konci lázeňského města, si mohou voliči prohlížet sportovní poháry či požární techniku. Urna je totiž v hasičské zbrojnici.

Komise, které fungují dva dny od rána do večera, se vybavují pro všechny situace. Mimo jiné baterkami, hygienickými potřebami a mobily. „A také to chce kafe,“ směje se Helena Holíková, která letos usedne za stůl se seznamem voličů už potřetí.

„Jsou to dlouhé dva dny, ale vydělám si alespoň nějaké peníze navíc,“ podotýká. Za komunální a obě dvě kola senátních voleb dostane předseda komise 3600 korun, místopředseda 3500 a řadový člen si přijde na 2900 korun.

Při posledních volbách si komise musely připadat chvílemi jako na jiné planetě. Například v Domě kultury v Teplicích zvolil hvězdář a performer Radim Neuvirt, který je také členem skupiny Vyžvejklá bambule, pro cestu k urně kostým Batmana. „Jeho identita je mi dána už přes dvacet let,“ komentoval svoji vizáž.

Nejpilnější voliče na Teplicku má už léta obec Moldava. Potvrdilo se to i před čtyřmi lety. Volební účast zde měli 78 procent, což bylo nejvyšší číslo z celého okresu. Naopak nejméně voličů přišlo k urnám v Teplicích, kde statistiky zaznamenaly pouze 31 procent voličů. Průměr na okres byl tehdy 38,14 procenta, což bylo srovnatelné s průměrem v rámci celého Ústeckého kraje.