Vedení města připravilo u této významné příležitosti oslavy, které se za nádherného slunečného počasí konaly v prostorách hřiště TJ Sokol Košťany.
Už před 14. hodinou, kdy oslavy začínaly, bylo na hřišti živo. Stany kolem hřiště se rychle zaplňovaly příchozími, stánky nabízely něco dobrého na zub i k pití, pro děti pak sladkosti a zmrzlinu.

Po české a slovenské hymně, kterou zazpíval student AMU Pavel Švinga, se ujal slova starosta Košťan František Voháňka a oslavy zahájil.
Připomněl u jaké příležitosti se všichni sešli a přívítal nejen své spoluobčany, ale i řadu hostů. Velmi srdečně byla přivítána delegace ze slovenských partnerských obcí Košťany nad Turcom a Valaliky, kde jednou z místních částí jsou i Košťany.
„Nechci unavovat dlouhými proslovy. Mám radost, že mě jako ateistu vyslyšel i ten nahoře a seslal nám nádherné počasí,“ nechal se slyšet starosta s tím, že jediný problém by mohl nastat, kdyby někdo míchal metaxu s pivem.

České a slovenské Košťany

Starosta Petrik k Košťan – Valalik poděkoval za vlídné přijetí. „Cítíme se u vás výborně. Přeji všem hodně zdraví, štěstí, lásky a božího požehnání.“
Poslanec parlamentu Vlastimil Aubrecht popřál Košťanům, ať vzkvétají. „Patnáct let v životě člověka je puberta. A Košťany prožívají krásnou pubertu, rozvíjejí se. Dům pro seniory jim mohou závidět i Teplice. A když se město dokáže postarat o seniory, je to ta nejlepší vizitka,“ nechal se slyšet Aubrecht.
Setkání zástupců tří Košťan ocenil i Dr. Jaroslav Musial, který se na slavnosti přijel také podívat. „Je symbolem přátelství lidí v Čechách a na Slovensku a přál bych si, aby bylo nejen dobrým příkladem pro ostatní města, ale zejména pro naše vlády,“ dodal.

Po knize teklo šampaňské

Poté už se po trávníku rozeběhly košťanské děti, aby každou z přítomných dam potěšily nádhernou rudou růží. To už bylo připraveno další překvapení, 615 barevných balonků, které s názvem svého města vypustili na oslavu svého významného výročí Košťany do světa.
„Je to moc hezké a dojemné,“ slyšela jsem mezi lidmi, kteří s hlavou zakloněnou sledovali pouť balonků po sluncem ozářené obloze.
Následoval křest, kterého se ujal starosta Voháňka a autor knihy o Košťanech František Pelc. „ Do Košťan jsem přišel v roce 1949, takže už je to šedesát let. Knížku Toulky historií městečka sklářů a horníků jsem připravoval víc než čtyři roky,“ prozradil autor.
Knížku společně pokřtili šampaňským a zájemci si ji mohli hned na místě koupit a nechat podepsat.

Děti z mateřinky střídaly převleky

Poté už všechna pozornost patřila těm nejmenším. Děti z mateřinky si připravily, oblečené v krásných kostýmech, pásmo plné písniček a tanečků. S námořníky se tak všichni při jejich brázdění moří setkali s eskymáky, indiány i černoušky a potlesk byl slyšet široko daleko.
Program pokračoval mezinárodním fotbalovým utkáním, hudbou, vystupovaly mažoretky i skupina historického šermu a vydařené oslavy v Košťanech vyvrcholily nočním ohňostrojem.