Podle informací záchranné služby se ženy vydaly podél běžecké trasy na Sedmihůrské cestě, pak se ale vydali mimo značené cesty a nakonec se ocitly na místě, kde vyšlapané stopy končily.

„Starší paní dala té mladší svůj mobil do batohu a pak se kdoví proč rozdělily. Mladší paní se podařilo vrátit na Krušnohorskou lyžařskou magistrálu a pak zavolala policistům, že postrádá kamarádku. Ti pak obratem kontaktovali nás s prosbou o součinnost při pátrání,“ uvedl k okolnostem akce Tomáš Plíva, zasahující člen Horské služby Krušné hory.

Záchranáři vyrazili na místo s sebou vzali i mladží ženu a jednoho policistu. „Policii se ještě podařilo podle mobilu lokalizovat místo, kde se turistky rozdělili. Sami pak projížděli silnice, my jsme se vydali do horského terénu. Po cca 1,5 hodině pak policisté paní nalezli v pořádku na silnici mezi Dubí a Krupkou,“ doplnil Tomáš Plíva a zmínil překvapení záchranářů, když zjistili, že mladší žena, která jela s nimi, se vydala na sníh jen v sandálech a termo ponožkách.

Podle vyjádření dotytčné ženy se jedná o ponožky se speciální ochranou membránou a kromě toho je to její běžné obutí pro výpravy do hor - chodí už tak prý nějakých třicet let.

| Video: Youtube

„To, co jsme viděli při této akci, neodpovídalo 30 letům zkušeností pohybu na horách, tak jak paní uvedla, bylo porušení snad všech zásad pohybu v zimních horách. Paní se vydala na cestu sněhem v obuvi vhodné na jarní procházku parkem, druhá se vzdala mobilu a s partnerkou se rozdělili. Důrazně turisty varuji, aby se takto nechovali,“ apeloval na návštěvníky pohoří Miroslav Račko, náčelník Horské služby Krušné hory. Dodal, že sandály jsou však vrcholem všeho, co horské oblasti od nezodpovědných turistů v posledních týdnech zažívají. 

V poslední době to navíc nebyl případ jediný, kdy došlo ze strany turistů k podcenění výbavy na horskou túru. Záchranáři tak pátrali po ztracených dvojicích v Beskydech nebo Krkonoších.