Lidé mohli přijít zdarma, zvířecí obyvatelé dostali dobroty i od nich. V ústecké zoo začala nadílka u orangutanů boromejských, návštěvníci pak mohli vidět vystoupení cvičeného lachtana Moritze. V pavilonu opic ošetřovatelé obdarovali zabalenými krabicemi s dárky a vánočním stromkem makaky kápové a rodinu mandrilů rýholících včetně loňských i letošních mláďat.

Dostalo se i na medvědy malajské. „Medvědi jsou zvyklí na různé schovávačky při předváděcí akci ‚medový strom‘, takže pro ně není žádný problém získat ze zabalených krabic ovoce, ořechy a další pamlsky,“ vysvětlila mluvčí zoo Věra Vrabcová. Dvě indické slonice ústecké zoo, Kala a Delhi, podle ní ocení nejen zabalené dárky, ale i stromeček, který jim poslouží jako hračka i jako pochoutka.

Zdarma mohli na Štědrý den vyrazit návštěvníci také do zoologické zahrady v Děčíně, stejně tak jako na Nový rok. Až do konce roku zoo sleví dětem polovinu vstupného, pokud zvířatům donesou vánoční přání nebo pamlsky. „Chlupáčkům a opeřencům lze nosit tvrdé pečivo, ovoce, zeleninu, zobání a další krmivo,“ uvedla mluvčí děčínské zoo Alena Houšková.

Na ty, kteří si nevědí rady s nákupem dárku ani na poslední chvíli, myslí v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově. Nabízeli jim adopci zvířete, poukázky na projížďku na koni nebo na celoroční vstup do zoo. Na rozdíl od ostatních zoologických zahrad v kraji se ale v Chomutově vstupné platilo. V Děčíně a Ústí se na Štědrý den zoo zavírala pro návštěvníky v 14:00, chomutovský zoopark v poledne. (čtk)