Za přispění zásahové jednotky byl tento muž zadržen po dvouměsíčním pátrání. Následně ho kriminalisté IV. obvodu pražské policie obvinili ze tří přepadení. Dopaden byl v souvislosti s činem z 11. srpna, kdy si pachatel hrozící pistolí odpoledne odnesl z provozovny na Kubánském náměstí v pražských Vršovicích kořist za téměř 90 tisíc korun (vedle peněz pobral také jízdenky na městskou dopravu, dobíjecí kupony pro mobily a předplacené SIM karty). Když pak detektivové podezřelého vyslýchali k tomuto skutku, přiznal se, že s pistolí s vybroušeným výrobním číslem, jež u něho byla nalezena, spáchal ještě dva další přepadení. A moc prý nechybělo k tomu, aby ji vytáhl i na policisty. Muž, který za mřížemi strávil už 17 let, sám prohlásil, že kdyby ho kriminalisté zatýkali jinde než v bytě přítelkyně, neváhal by ji použít.

Ještě nejsme hotovi, naznačovali v říjnu detektivové, když dopadeného muže obvinili z trojnásobné loupeže a z nedovoleného ozbrojování. Předpokládali, že toho dotyčný během roku stráveného na svobodě stačil napáchat víc. To se nyní potvrdilo. Kriminalisté dopadli jeho údajného spolupachatele – 37letého muže – a oba jsou stíháni pro celkem osm skutků.  Na pěti z nich se podle výsledků šetření měl podílet právě muž, kterého kriminalisté v neděli zatýkali v Teplicích. „Takové přivítání po návratu ze zahraničí, kdy pracuje, skutečně nečekal," poznamenal Hulan. S dodatkem, že akcí kriminalistů byl zadržený značně překvapen – až zaskočen.

Sčítání hříchů dvojice podezřelých se vyšplhalo do velkých cifer. Vyčíslení získané kořisti dosáhlo celkem ke čtvrt milionu korun. Ke třem již známým skutkům přibylo pět dalších – přepadení čtyř benzinek a trafiky. „Třikrát se pachatelé násilně zmocnili hotovosti v Praze, jednou na Praze-západ a jednou v jihočeském Písku. Tohle všechno pachatelé podle zjištění policejních detektivů stihli v období od srpna do října. Jejich zločiny přitom nebyly nějaké hurá akce, kdy by snad lupiči vtrhli do náhodně vybrané provozovny. Právě naopak: obvinění měli vše naplánované do posledního detailu; přípravám vždy věnovali náramnou péči.

Už několik dnů předem důkladně obhlíželi místo činu – přičemž se podle vlastních výpovědí omezili jen na interiér daných provozoven. Do detailů se obeznámili i s okolím, a to včetně mapování veškerých únikových tras – jak pro odjezd autem, tak pro případný útěk po svých, kdyby se snad něco zvrtlo. Dbali ale na to, aby na „plán B" nemuselo dojít. „Při přepadeních se navíc maskovali parukami, v jednom případě se dokonce oblékli do policejních uniforem. Stejně „dokonale" měli rozdělené i role. Mladší z obviněných vždy zajišťoval „výběr" hotovosti, starší ho takzvaně kryl – přičemž kontroloval všechny prostory provozovny a pak hlídal u vstupních dveří," poznamenal policista Hulan.

Mladšímu (a protřelejšímu) z obviněných jako recidivistovi hrozí v případě uznání viny soudem trest odnětí svobody až na třináct a půl roku, jeho starší souputník by v případě odsouzení mohl nuceně změnit působiště až na deset roků.

(hol)