Rozsáhlý případ podvodného jednání rozpletli policisté z teplické hospodářské kriminálky, ve spolupráci s děčínskými kolegy. "Jednalo se o zneužívání dokladů a posléze osobních údajů několika desítek osob. Bez jejich vědomí uzavírala dvojice podvodníků prostřednictvím internetu úvěrové smlouvy na nákup elektroniky a také smlouvy o využívání a nákupu telekomunikačních zařízení. Získané zboží jako mobilní telefony, televizory, modemy a settopboxy potom prodávali prostřednictvím tzv. bílých koní do bazarů, případně osobám na ulici," sdělila mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová.

Pachatelé získávali osobní údaje pod různými legendami či si občanské průkazy vyfotili bez jejich vědomí. V několika případech se jim podařilo uzavřít smlouvu jménem neexistujících smyšlených osob a průkazů. "Kriminalisté doslova mravenčí a dlouhodobou prací zadokumentovali 178 skutků se škodou téměř 3 miliony korun. Při domovních prohlídkách zajistili kriminalisté počítačové systémy a nalezli využívané SIM karty," poznamenala mluvčí.

Podvody mají na svědomí dva muži ve věku 39 a 46 let, trvale bydlící v Děčíně a Ústí nad Labem. Oběma bylo sděleno obvinění z podvodu a úvěrového podvodu. Mladší z mužů mezitím, než se případ rozpletl, skončil ve vězení za předešlé rozsáhlé podvody. Nařízený 7letý pobyt si tak nejspíše prodlouží.

V souvislosti s tímto případem byl ze spoluúčasti na podvodu obviněn i kurýr, který balíčky podvodníkům dovážel a předával, ačkoliv věděl, že doklady jsou falešné. Za přimhouření očí pak dostával finanční odměnu.