Běžkaři, kteří se v neděli vypravili na okruh na Lesnou, jen těžko zpracovávali zklamání. Sedmikilometrový úsek od Lesné přes Svahovou po Bernavu byl rozbrázděný. Zničili ho svou zakázanou jízdou dva dvacetiletí mladíci z Mostecka. Případ bude předán policii.

„Vypravili jsme se s dětmi a s dalšími rodinami na běžky. Na rozcestníku nás ale upozornili, že je celá stopa rozježděná a na jejím konci je zapadlé auto,“ uvedl běžkař z Lesné. Tím výlet skončil.

Škody byly rozsáhlé. „Hoši si zřejmě něco chtěli dokázat,“ soptí předseda sdružení Krušnohorská bílá stopa Antonín Herzán. „Nejdřív rozbrázdili plochu před hotelem Lesná, která byla připravena pro závody psích spřežení. Pak najeli na čerstvě vysoustruženou bílou stopu u tranzitního plynovodu na Lesné a zničili ji až po Bernavu, kde nakonec zapadli,“ dodal. Stalo se to v sobotu pozdě večer.

Do té doby neohrožení jezdci se najednou dostali do úzkých a zaktivovali Horskou službu na Božím Daru. Spustil se alarm, který slouží při ohrožení zdraví a na místo byli povoláni kolegové z nedaleké Pyšné. Záchranáři zjistili, že se za džípem táhnou kilometry dlouhé stopy, takže se tam mladíci nedostali omylem.

Oba vandaly na místě vyzvedli a odvezli do hotelu Lesná. Odsud je přepravil domů personál.

Tím ovšem víkendová anabáze neskončila, protože džíp zůstal v lese. Mladíci se soukromě domluvili s dalšími lidmi, kteří měli vůz vytáhnout, jenže zapadlo i jejich terénní auto. Oba nakonec vytáhl traktor, který dílo zkázy dokonal. „Stopu rozvrtal definitivně,“ rozčileně zkonstatoval Herzán.
Pro běžkaře představuje poničená stopa riziko. Lehce si mohou zlámat nohy, protože s překážkou nepočítají.

Podle Antonína Herzána jsou škody nemalé. Úprava trasy i areálu, který museli v neděli nově ujezdit těsně před závody vypůjčenou rolbou, vychází na dvacet tisíc korun. Herzán hodlá za sdružení podat trestní oznámení a uplatňovat náhradu škody.

Případy, kdy se řidiči vydávají po běžkařské trase, nejsou ojedinělé. Buď se jedná o omyl, kdy stopu jen přetnou, protože se v prostředí nevyznají, nebo, dost často, čtyřkolkáře, kteří projíždějí celou stopu a ničí ji. Poprvé se ale stalo, že byli offroaďáci dopadeni a případ může řešit policie.
Na telefonát z redakce jezdci reagovali stroze: „Nebudeme se vyjadřovat!“ (šeb)