Tisíce tun zeminy včetně vzrostlých stromů ujíždějí do vodní nádrže ČSM 1 v Dubí. Problém je o to palčivější, že pokud by se utrhl celý svah, tak by s sebou mohl vzít i část kanalizace vedoucí z Pozorky. „Pohyb masy hlíny a kamenů nastal někdy na konci loňského května. Nejprve šlo o malou díru do země, která nejprve zahořela a následně se zvětšila. Příkrost svahu, jílové podloží, voda a fakt, že kolem nádrže jsou chodby po původní těžbě, vykonaly své," řekl starosta Dubí Petr Pípal a dodal: „Jsem velmi zvědav jak svah přežije tuto zimu a hlavně jaro, až přijdou intenzivnější deště."

Sesuv se nachází na okrajovém svahu bývalého povrchového lomu Dukla, nedaleko od západního okraje zástavby rodinných domů v městské části Dubí Pozorka. Místo, kde ujelo tisíce tun zeminy je ohraničeno páskou Lesů ČR. Lesům prostor také patří. „Jsem velmi zvědav jak svah přežije tuto zimu a hlavně jaro, až přijdou intenzivnější deště. Jestli se svah utrhne směrem do městské části Pozorka, tak bude v ohrožení kanalizace apod.," dodal starosta Pípal.

Z patnácti takzvaných ekomiliard pro region zbývá vyčerpat 2,4 miliardy korun. „Projekty jsou již vybrané," uvedla předsedkyně rady Gabriela Nekolová. Problém je podle ní v tom, že se zpomalil proces vyhlašování nových veřejných zakázek ze strany ministerstva financí. „Je k dispozici celá řada připravených projektových dokumentací, která zastarává," zmínila. Částku 5,3 miliardy korun hospodářská rada odhadla. „Některé projekty už posoudila meziresortní komise, jiné se připravují. Nejde o to uspokojit žadatele, ale vyřešit problém," zdůraznila ředitelka.

Za už rozdělených 12,6 miliardy je připraveno území pro hipodrom a polygon v Mostě, cyklostezky, stezky pro bruslaře a cesty pro pěší ve sportovně rekreačním areálu vodní nádrže Matylda. Peníze použili stavbaři na přípravu území a stavbu silničního obchvatu Sokolova. Pro Ústecký kraj bylo z 15 ekomiliard určeno deset, pro Karlovarský zbylých pět miliard korun.

Pokud kraje další peníze dostanou, mohly by je společnosti využít třeba na revitalizaci Mračného potoka, řeky Bíliny od Chánova po Jiřetín, Modlanského potoka nebo vyřešení sesuvů v Dubí. „Mezi priority patří jezera v Mostě a Ústí a jejich napojení na infrastrukturu a další související projekty. Náklady se pohybují v řádech stovek milionů korun," uvedla ředitelka.

S premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) už Nekolová jednala. „Premiér přislíbil, že problematiku projedná s ministerstvem průmyslu a obchodu," uvedla ředitelka Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje.