Stávající teplé a vlhké počasí totiž teď značně prospívá klíšťatům, a proto se při nedostatku opatrnosti může lehce stát, že si domů kromě košíku hub často nevědomky přinesete také tohoto drobného nepříjemného roztoče.

Vyplatí se používat vhodné repelenty, pravidelně kontrolovat pokožku a průběžně odstraňovat lezoucí či již přisátá klíšťata. Oblečení volíme s rozumem.
Zahaleny by měly být ruce, nohy a při sběru hub také vrchní část hlavy. Případné ranky dezinfikujeme nejlépe Jodisolem.

Ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal uvedl pro Deník, že dosud zaznamenali celkem 8 případů onemocnění klíšťovou encefalitidou, z toho tři jsou z Teplicka.

„Tito lidé narazili na infikované klíště v Novosedlicích, Oseku a Kostomlatech pod Milešovkou. Není snadné říci, které místo je nebo není bezpečné, ale rozhodně bych za nejrizikovější oblasti považoval okolí města Ústí nad Labem a na Děčínsku potom oblast podél řeky Ploučnice,“ upřesňuje dále Trmal.
Očkovat by se podle jeho slov měli v inkriminovaných lokalitách nechat zejména starší občané.
S obavami či nejrůznějšími dotazy přicházejí lidé také do ordinace lékaře Jaromíra Kratochvíla. Klíště tu odborně odstraní a při podezření na infekci nasadí pacientovi preventivně antibiotika.

„Při výkonu své praxe se více setkávám s případy onemocnění lymskou boreliózou. V současnosti ale vím o jednom pacientovi s encefalitidou, který byl nedávno propuštěn z ústecké nemocnice,“ dodává.
Kratochvíl dále uvedl, že očkování proti klíšťové encefalitidě má efekt. Celá řada jeho pacientů, pravidelných návštěvníků lesa, prý toto opatření kvůli svému zdraví již podstoupila.
Diskutujte s námi na webu o očkování.

MARTIN ŠIMEK