„Denně zaznamenáváme dva až tři nové případy, což je velmi vysoké číslo. Bohužel se vytvářejí další ohniska nákazy, ta jsou však mimo okres Ústí nad Labem," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje Josef Trmal.

Původcem epidemie byl v Ústí nad Labem muž, který si spalničky dovezl z Indie a nakazil jimi zdravotníky v ústecké Masarykově nemocnici. Nyní se nákaza zřejmě šíří hlavně na Teplicku.

„V současnosti hospitalizujeme sedm pacientů, kteří onemocněli spalničkami nebo jsou v inkubační době. Jsou to vesměs děti z Ústavu sociální péče v Háji u Duchcova a pacienti, které k nám přeložili z Mostu," sdělil primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Pavel Dlouhý.

Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekční choroby. Šíří se velmi snadno vzduchem. Nakazit se může každý, kdo je ve styku s nemocným.

„V dětství jsem sice spalničky prodělala, ale pořád z nich mám strach a přemýšlím, jestli se nemám nechat očkovat. Mé dvě děti ani manžel ještě spalničky neměli," řekla Petra Pelcová z Ústecka.

Očkování nabízejí hlavně praktičtí lékaři a očkovací centra.

„V našem centru není o vakcíny moc velký zájem, jedná se spíš o jednotlivé případy," objasnil Pavel Dlouhý.

Nakažlivost přitom začíná už v prvním stadiu, které se projevuje kašlem, únavou, horečkou nebo zánětem spojivek.

„Takové příznaky se často zaměňují za chřipku nebo nachlazení, mnoho lidí tak zpočátku netuší, že šíří spalničky. K výsevu vyrážky, která je pro onemocnění charakteristická, totiž dochází až po pěti dnech," vysvětlil primář Pavel Dlouhý.

K největším výskytům dochází zejména v uzavřených oblastech, kde se kumuluje velké množství lidí. V létě, kdy se lidé hodně pohybují venku, by podle krajského hygienika mohla být hrozba nákazy menší.

„Musíme se ale připravit na podzim, kdy by se situace mohla zhoršit. Lidé se totiž začnou více shromažďovat v uzavřených prostorách, kde je šance na šíření větší," přiblížil Josef Trmal.

Spalničkami jsou stále nejvíce ohroženy děti, které ještě nebyly očkované, a dospělí mezi 35 až 45 lety.

„Ti mohli být očkováni v době, kdy ještě byly potíže s očkovací látkou, nebo byli naočkováni špatně, tedy jen jednou dávkou. Pokud chtějí mít lidé jistotu, že jsou proti spalničkám odolní, mohou si nechat vyšetřit protilátky," dodal Josef Trmal.

---------

Mezi charakteristické projevy spalniček patří horečky, zánět spojivek, kašel a typická kožní vyrážka

----------