Na reakci Evropského soudu upozornila Romea v tiskově zprávě. Soud se podle ní také zajímá o to, zda bylo provedeno řádné a nezávislé vyšetřování a zda byly dodrženy lidská práva oběti.

Rom Stanislav Tomáš z Teplic zemřel před třemi lety v létě po zákroku policie. Jeho smrt zvedla velkou vlnu emocí. Podle závěru soudního patologa na jeho smrti neměli vinu zasahující policisté, podepsaly se na ní drogy, které užíval. S takovým závěrem ale tehdy nesouhlasily některé lidskoprávní organizace a vyhrožovaly dalšími soudy. Tak se také stalo, celou věc dohnaly až k Evropskému soudu pro lidská práva. Stanislav Tomáš má náhrobek na teplickém hřbitově náhrobek.

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura
Hrob Stanislava Tomáše v Teplicích.
„Český Floyd“ Stanislav Tomáš má náhrobek. Dominuje mu romský výraz pro úctu

Neštěstí se stalo v sobotu 19. června 2021, kdy tropil v Teplicích výtržnosti. Krátce poté, co ho policie s použitím donucovacích prostředků zpacifikovala, muž v sanitce zemřel. Někteří s odkazem na zdánlivě podobný případ z USA označili Tepličana za „českého Floyda“. V zámoří šlo podle rozhodnutí soudu o chybu policisty, který Afroameričanovi devět minut klečel na krku a nedbal ani na jeho prosby o život. Tento zákrok skončil smrtí George Floyda.