Stovky až tisíce oznámení přijala EKČR i z Libereckého a Ústeckého kraje. Přesný počet ale není možné v současné chvíli zjistit, jelikož jednotlivých oznámení nadále přibývá. Podrobné statistiky budou k dispozici až později. Jisté ale je, že falešný mail dorazil jak soukromým osobám, tak i právnickým. Řada poškozených se již obrátila i na tísňovou linku policie, o čemž informovala i Exekutorskou komoru. Potvrdila to mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová.

Podoba mailu

Podle Báčové jsou podvodné e-maily rozesílány pod hlavičkou většiny exekutorských úřadů. Obsahují i mnoho chyb. „Soudní exekutor navíc nikdy neposílá exekuční příkaz e-mailem (ledaže o to účastník řízení požádá). Pokud by byl exekuční příkaz na vyžádání účastníkem řízení zaslán prostřednictvím e-mailu, byl by ve formátu pdf a samotný e-mail by byl podepsán zaručeným elektronickým podpisem," upřesnila mluvčí. Autoři falešných exekutorských příkazů uvádí adresáty úmyslně v omyl. Jednotlivé maily, které Exekutorská komora zaznamenala již v několika verzích, mají v sobě uvedené špatné adresy, lhůtu k dobrovolnému plnění, vadné označení exekutorských titulů a mnoho dalšího.

Velkým rizikem je zavirovaná příloha

Jak se podařilo pracovníkům EKČR zjistit, cílem tisíců podvodných e-mailů by mělo být zjištění přístupových hesel k bankovním účtům adresátů. Z tohoto důvodu varují všechny, komu takový exekuční příkaz do mailové schránky dorazí, aby neotvírali jeho přílohu a hlavně na uvedená čísla bankovních účtů neposílali žádné peníze. Jen tak se lze vyhnout situaci, kdy přes zavirovaný počítač přijdou klienti o své finance.

„Ačkoliv jsou čísla bankovních účtů zřejmě fiktivní, a platba by tak nebyla provedena, k trestnému činu neoprávněné obohacení může dojít právě nabouráním viru do internetového bankovnictví uživatele," vysvětlila Báčová a dodala, že EKČR již intenzivně spolupracuje s Ministerstvem financí a zároveň připravuje podklady pro následné podání trestního oznámení.