VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Expedice Baruntse 2013: Jak šel čas...

Teplice – Petr Machold z Teplic společně s kolegou Kubou Vaňkem z Plzně chtěli vylézt na himalájský vrchol Baruntse. Zvolili si těžkou a neprozkoumanou cestu, po strmé skále. Mělo jít o prvovýstup, který by se zapsal do dějin. Vše zkomplikovalo počasí.

24.10.2013
SDÍLEJ:

Expedice Baruntse 2013Foto: ARCHIV

Teplický deník sledoval počínání horolezců od samého začátku. Ještě den před odletem jsme hovořili s lékařem a členem této české Expedice Baruntse 2013 Petrem Macholdem, který se zapojil coby záchranář do cvičení hasičů, policie a záchranky v Dubí na E55 při hromadné havárii. Pak už ho čekala dovolená. Do Himalájí se těšil. Považoval to za velkou dávku adrelaninu. Právě on stál na samém počátku celé expedice.

Jak to všechno vzniklo

„Po pohodovém lezeckém dnu v Arcu přichází SMS od Máši:„Na podzim expedice Baruntse. Jedeš?". Co ten lišák zase vymyslel? Podzim napovídá směr Nepál. Jsem pro každou špatnost, takže jedu." Tohle si zapsal do svého deníku Kuba Vaněk, Petrův kamarád z Plzně. Expedice pomalu začala nabírat dech.

Expedice Baruntse 2013„Doma konzultuji se strýčkem Googlem. Nepál, kopec lehce přes 7000m, poměrně lehká normálka, co má sakra za lubem? Volám Petrovi, co máš v plánu? Sjezd na lyžích nebo nějaké lezení, zní odpověď. Lezení zní lákavěji. Severka vypadá hrůzostrašně. Západní stěna vypadá o něco lépe a směr přímo na vrchol ještě nebyl vylezen. Navíc, nástup do stěny ze základního tábora normální cesty, kde se můžeme dobře aklimatizovat. Zkusíme to? Proč ne! Je rozhodnuto." Pokračují záznamy v Kubově zápisníku. Následují schůzky a přípravy na cestu. Je třeba zařídit spousty věcí, včetně povolení. Kluci mají v Himalájích na koho se obrátit. Nepojedou tam poprvé. Slovo dalo slovo, v internetu vyhledávají vhodné letenky.

Petr už má připravený další dva parťáky na normálku - Jirku s Honzou. Ano toto jsou další dva členové naplánovaného týmu: Jan Svoboda a Jiří Zmítko. Ano, je to ten Jiří Zmítko, kterého lidé mohou znát z Mikulova, kde se nějaký čas pohyboval okolo fungování tamních sjezdovek. Sport centrum Bouřňák se stalo na čas jeho životem.

„Pomalu roztáčíme kolečka příprav, letenky, shánění sponzorů, kupení materiálu na hromadu a hledání místní agentury. Lezení v Nepálu není jen tak. Musíte mít permit, styčného důstojníka, partu nosičů, pár dalších povolení a nějaký ten servis v základním táboře. Vše se vcelku daří zajistit a náš plánovaný sraz 26.9 2013 na pražském letišti dostává reálnější obrysy," jsou další zápisky z deníku výpravy.

29. září, kurz Nepál.

Všichni čtyři se scházejí na letišti. Už samotný odlet nebyl ale bez problémů.

„Odlet z Práglu i přes lehký boj s nadváhou našich zavazel proběhl v pohodě. Lehké obtíže nastaly v Istambulu, kde našemu šesthodinovému přestupu přidal Jim Bean. První těžký výstup na palubu letadla naštěstí dopadl dobře a v pátek nás uvítalo Katmandu," zapsal do poznámek na stránkách expedice v internetu Kuba Vaněk.

Expedice Baruntse 2013

Expedice Baruntse 2013: zleva Jan Svoboda, Jiří Zmítko, Petr Machold a Jakub Svoboda.

A problémy pokračovaly: „Zvolená agentura se neukázala jako dobrá volba. Permit a odlet do Lukly jsme vybojovali až s dvoudenním zpožděním. Navíc jaksi poopomenuli naše jasně dané požadavky, že nechceme jít trek (přesun do základního tábora) stylem 100 vyškových metrů a pak dát rest day. Takže naše plány na 6denní trek jaksi taky berou za své. Bude to tak 7-8, ale uvidíme, přece jen je to Asie. Naštěstí nám i přesto zbyde dost času dát ostrý pokus ve stěně."

1. října – stále Katmandu

Další počínání horolezců lze poměrně dobře zrekonstruovat na základě zápisků v deníku, který si expedice zpočátku vedla. Vybíráme z toho: „Ani druhý pokus na odlet do Lukly (letiště v horách) se nám nepodařil. Po dnešních dalších krasných 10 hodinách na letišti to už skoro vypadalo, že dopadne alespoň vrtulník. Ale nakonec nic. Navíc ani nevíme, kde se toulá cargo (zavazadla). Část údajně už v Lukle, část ještě na letišti Katmandu. Zítra nás čeká další pokus, tak uvidíme. Navíc počasí na horách je celkově na draka, tak snad se to trochu časem zlepší," vysílá prostředníctvím SMS zprávy do české republiky pro své příznivce skupina čtyř českých horolezců.

O den později, 2. října, se konečně podaří přesun do Lukly. Následuje trek do základního tábora. Poslední SMS od Kuby Vaňka přichází 9. října: „Vsichni jsme se dnes uspesne sesli v BC. Pocas je pekny, aklimatizace zda se taky dobra, takze zitra vyrazime do steny. Pocitam tak 6-7 dni."

Byla to poslední oficiální zpráva, která přišla do České republiky před cestou do himalájských skal hory Baruntse do ČR. Mezitím samozřejmě proběhlo několik soukromých hovorů s rodinami, prostřednictvím satelitních telefonů.

10. října nástup do stěny

Dvojice Petr Machold a Kuba Vaněk, jinak velmi zkušení a trénovaní horolezci, jak dokládá snímek z příprav na Matterhornu, vyráží na svoji cestu do skal, Jiří Příprava na expedici… Lezení na severní stěně Matterhornu.Zmítko s Honzou Svobodou na normálku, jak horolezci označují již vyzkoušenou, méně náročnou trasu k vrcholu. Počasí se začíná kazit. Do hor přichází cyklon a s ním husté sněžení. A nepřestává. Situace se opět začíná dramatizovat.

13. 10. Počasí se v Nepálu pokazilo. Pořád hrozně chumelí, Jirka s Honzou se proto raději vrátili z C1 (první tábor) zpět do base campu. Petr s Kubou jsou někde výše, zřejmě v C2. Nemohou dál, vrtulník také pro ně nemůže kvůli počasí, aby je svezl raději zpět dolů.

Teplický deník dostává z Nepálu zprostředkovaně další zprávu, která přichází 15. 10. „Počasí je velmi špatné a stále sněží. Snažíme se poslat pro partu helikoptéry, ale pro počasí to nejde."

Jsme v kontaktu také s maminkou Petra, paní Macholdovou. Vzájemně se informujeme. 15. říjnem ale oficiální veškerá komunikace končí. Redaktoři byli v kontaktu také s člověkem, který měl být původně rovněž součástí této expidice, ale protože jeho manželka zrovna v inkriminovaných dnech rodila, tak zůstal s ní a do Himalájí nakonec nejel. Oficiálně hovořit nechtěl. Prosil o shovívost, šlo už v té době o citlivé informace. Připravovala se pátrací akce. „Nikdo neví, co bude. Prosím nešiřme paniku. Na špatné zprávy je vždy dost času. Držme klukům palce," zněl jeho hlas v posledním telefonickém hovoru do teplické redakce. Kluky v Himalájích dobře zná. S některými už byl na předchozích výšlapech. I jeho působení v Krkonoších hovoří v tom smyslu, že zná hory.

Expedice Baruntse 2013„Na extrémní teploty, které jsou v Himalájích jsou kluci vybaveni. To nelze podcenit. Důležitá je také psychika. Jen pro představu, zkuste zavřít oči, pomyslete na to, že jste v šestém patře v kabině výtahu a šije do vás vítr dvě stě kilometrů za hodinu…" Odpovídal horolezec na dotaz, jak to vypadá v takových horských podmínkách.

Pak se komunikace odmlčela. Na mejl redakce do nepálské agentury, která se na cestě české expedice v místě organizačně spolupodílela, s cílem zjistit, co se děje, nikdo nereagoval. Bez odpovědi zůstala také snaha kontaktovat tamní český konzulát. Až přišla za pár dnů, v pondělí 21. října, oficiální zpráva z Himalájí. Dvojice horolezců ve složení Petr Machold a Jakub Vaněk se pohřešuje. Zprávu o tom přinesl jako první server Idnes.

Postupně info o zmizení části výpravy dávala i další média. Deník nevyjímaje.

Tisková zpráva ke zmizení českých horolezců na Baruntse (říjen 2013) „Po silné sněhové bouři, jež asi před osmi dny zasáhla většinu oblasti Himalájí, zůstali uvězněni ve stěně hory Baruntse (7162 m.n.m.) dva čeští horolezci Jakub Vaněk z Plzně a Petr Machold z Teplic. Na jejich záchranu byl opakovaně vyslán vrtulník, který však vzhledem k nepříznivému počasí a expozici výškového tábora nebyl úspěšný. Všechny záchranné pokusy tak zůstaly bez kontaktu s pohřešovanými. Stan, který dvojice použila na vybudování druhého výškového tábora (asi 500 m pod vrcholem hory) je viditelně poškozen a z větší části pod sněhem.

Extrémní podmínky panující na místě a indicie, které záchranný tým má k dispozici, zanechávají takřka nulovou naději na záchranu obou horolezců. Rodiny obou pohřešovaných jsou v úzkém kontaktu se záchranným týmem na místě a nepřejí si sdělovat další informace. Další dva členové expedice (Jiří Zmítko a Jan Svoboda), kteří byli evakuováni ze základního tábora pod horou, nyní čekají na návrat do ČR v Kátmandú. Prosíme o respektování postoje rodin obou nezvěstných horolezců."
Napsal Jakub Němec z agentury Salanga, který je přítelem rodiny jednoho z horolezců.

Trekingová agentura Snowy Horizon Treks and Expedition podnikla s pomocí vrtulníku minulý týden ve čtvrtek a v pátek záchranné akce, ale bez výsledku. V sobotu prý záchranáři spatřili z vrtulníku stan, nemohli k němu ale kvůli obtížnému terénu slanit z helikoptéry či se k němu dostat jiným způsobem. Žádné osoby na místě neviděli. Agentura těmito třemi pokusy vyčerpala záchranné možnosti a sdělila, že nyní je na příbuzných či pojišťovně, aby financovali případné další pátrací operace. Je ale třeba brát v úvahu počasí, nadmořskou výšku, nebezpečí lavin a další podmínky na místě. "Peníze v tuto chvíli nejsou až tak limitující. Je ale důležité si uvědomit, že vzhledem k době, která uplynula, je šance na přežití v daných podmínkách velice malá," řekl Jakub Němec. Podle něj je třeba při pátrání brát ohled i na bezpečí záchranného týmu.

Na stránkách expedice, Teplického deníku a také na facebooku, se objevují vzkazy:

Vybíráme z nich :

Lůca: Jsem přesvědčena o tom, že se vrátíte zpátky. Musíte, věřím vám a posílám tolik síly a energie, kolik jen potřebujete…

Spolupracovníci: Věříme, že se všichni vrátíte. Kubo máš tu u nás v kanclu na stole monitory, dokinu, klávesnici, myš, nabíječku, repráky… Přece to místo nezůstane prázdný, vrať se.

Záchranářka: Péťo, jsi bojovník. Už si to dokázal několikrát, vrať se mezi nás do práce.

Monika: Moc si přeji, ať to dobře dopadne! Snad bude štěstí stát na vaší straně.

Ráďa: Kubíčku, zvedni zadek, nasaď ten svůj věčný úsměv a koukej prošlapat cestu dolů! Čekáme tu na vás!

Kajda: Naděje umírá poslední! Nikdo z vás tam nezůstane!

Pavel: Posílám tisíc megatun pozitivní energie. Naděje umírá poslední.

Jarda: Petr je výborný chlap a skvělý lékař. Nemůže tam přeci zůstat.

Růženka: Jsme s rodinami, držíme moc palce. Teď je potřeba doufat. I když šance příliš velké nejsou. Věřím ale v dobrý konec.

23. října 2013

Záchranné akce v okolí nepálské hory Baruntse, kde zmizeli dva čeští horolezci Petr Machold a Jakub Vaněk, budou pokračovat. Českému konzulovi v Dillí Romanu Krasnickému se podle ministerstva zahraničí podařilo dát dohromady tým Šerpů, kteří se pokusí o další záchrannou akci. "Počasí na místě se podle všeho umoudřilo a záchranné akce budou pokračovat," sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Ministerstvo se domluvilo s pojišťovnou na záchranné akci. Ve spolupráci s Krasnickým nyní bude dění v Nepálu koordinovat.

Poslední oficiální zprávy z místa

KATMANDU:  Do záchranné akce se v Nepálu mělo podle prvotních informací zapojit osm lidí z řad zkušených Šerpů. Mají jít po stopách dvojice pohřešovaných horolezců.

"Akce je naplánována na několik dní," uvedla v médiích mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.
Akce skutečně začala ve středu 22.10. 2013, daleko se ale sestavený záchranný tým nedostal. Ještě týž den přišla odpoledne zpráva, že opět nepřeje v Himalájích  počasí. A tak čtyři muži, kteří mají jít ztracené horolezce hledat, musejí zůstat v základním táboře pod horou Baruntse. Spadla tam totiž další lavina, která výstup k hoře překazila.  Mezi ČR a Nepálem je časový posun přibližně pět hodin dopředu. Je tam dříve tma. 

Čtvrtek 23.10., večer - Podle ministerstva zahraničí během dne záchrannou misi v Himalájích opět komplikovalo počasí, které tam vládne. Tým vyčkává v základním táboře, než se bude moci vrtulníkem přesunout k místu, kde by naposledy spatřen stan. "Taková je poslední zpráva od konzulátu z Dillí," konstatovala mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová, když jí redaktoři Deníku kontaktovali.

Pak přišla zpráva, že se záchranná akce odkládá kvůli počasí na neurčito.

Respektujeme rodiny a přátele obou horolezců, kteří se nechtějí k tomu, co se stalo, vyjadřovat a nepřejí si být kontaktováni.

Další oficiální zprávy zatím z místa nemáme.

Co přesně se dělo na stěně během bouřky, to také zatím zůstává bez konkrétní odpovědi.

--------------------------------------------------

Jaké byly původní plány

Cílem české expedice má být nepálská Baruntse 7162 m n.m. Kopec ležící v těsném sousedství Mt. Everestu a Makalu.

Expedice se pokusí o prvovýstup západní stěnou.Tato stěna má zatím jen jeden prostup ruskou expedicí v roce 1997 po žebru nacházejícím se v pravé části stěny. Česká expedice má v plánu vystoupit levou částí stěny a vytvořit tak přímou cestu na vrchol - tzv. diretissimu. Výstup je plánován na 6 dní ve stěně a bude veden alpským způsobem.

Expedice Baruntse 2013Baruntse 7162 m n.m. Výrazný, symetrický sněhový štít, má čtyři hřebeny a čtyři vrcholy. Na východě je ohraničený ledovcem Barun, který probíhá od severu na jih od Cho, na severo-západě ledovcem Imja a ledovec Hunku tvoří jeho jihovýchodní hranici. Tři hlavní hřebeny Baruntse se nachází mezi těmito ledovci a tvoří obrácené "Y' směřující od vrcholu Cho Polu (6695 m n.m.) na sever podél Humni La, kde se na severním vrcholu dále větví. Další známé hory v této oblasti jsou Makalu, Lhotse, Chamlang, Everest a Mera Peak První horolezci na vrcholu stanuli 30. května 1954 a byli to Colin Todd, Geoff Harrow z Hilaryho novozélandské expedice. Vystoupili na vrchol jižním hřebenem.

Expedice bude mít celkem 4 členy. Termín odletu 26.9. a předpokládaný návrat 1.11.2013.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Kdo je Petr Machold, jeden z pohřešovaných horolezců:

Petr Machold, lékař z teplické záchranky.Na Teplicku zachránil životy stovkám lidí. Působí totiž jako lékař u teplické záchranky (na snímku v čepičce). Je výborným chirurgem, má v Teplicích soukromou praxi, působil v teplické nemocnici.
Lezení pro něj je velkým koníčkem.
Z jeho portfolia vybíráme:
Petr Machold (ČR) *1972, horolezec, skialpinista, snowboardista, lékař, člen Horské služby
Tibet - Himalaya
Mt. Everest 8850m – dosažená výška 8200 m n.m.(2003), světový prvosjezd severního žebra na snowboardu
Peru - Cordillera
Huascaran Sur 6768 m.n.m. - vrchol a sjezd na lyžích
Nevado Pizco 5752 – vrchol, výstup na lyžích a sjezd
Ishinca 5530 m n.m. - přechod vrcholu na lyžích
Urus 5420 m n.m. - vrchol
Rusko - Kavkaz
Elbrus 5642 m n.m. - výstup a sjezd na lyžích

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Expedice v Deníku: Originál najdete v e-paperu Deníku.

Expedice Baruntse 2013     Expedice Baruntse 2013

Fotografie: Zdroj - Stránky Expedice Baruntse 2013, info wikipedie, repro Deníku.

Autor: Petr Málek

24.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 120 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Stavební dělník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED, Pracoviště Světec - Teplice. Svoz na pracoviště zajištěn, , Popis pozice: jedná se o montáž vodovodů a kanalizací, pokládka betonových, silničních a kanalizačních prvků. Inženýrské sítě a dopravní stavby., Nabízíme: dobré mzdové ohodnocení, zaškolení, stravné, zvýhodněné volání pro zaměstnace, Požadujeme: vyučen ve stavebním oboru, praxe na stavbách, spolehlivost, , V případě zájmu se hlásit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Vodohospodářské stavby, společnost s ručením omezeným, Křižíkova, č.p. 2393, 415 01 Teplice 1. Informace: Jaroslava Lacinová, +420 417 941 121.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 22 100 Kč

Zubní lékaři Lékař - stomatolog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, - vystudovaný obor stomatologie, V případě zájmu zasílejte své životopisy na e-mail: annadent@seznam.cz. Pracoviště: Mudr. anna lisačenková, Celní, č.p. 3347, 415 01 Teplice 1. Informace: Anna Lisačenková, +420 734 144 371.

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Dělník montáží oken. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: D Požadujeme: , - Fyzická zdatnost, - ŘP sk. B výhodou, - Manuální zručnost, praxe výhodou, , , Před nástupem je nutné dodat výpis z RT., Zaměstnanecké výhody - prémie až 10.000 Kč., V případě zájmu nás kontaktujte osobně na adrese firmy od 7 do 15 hod, telefonicky, nebo e-mailem moczerniukova@mp-montaze.cz. Pracoviště: Mp montáže oken s.r.o. 001 (budova ri oken), Sídliště U Nového nádraží, č.p. 711, 418 01 Bílina 1. Informace: Jiří Moczerniuk, +420 774 773 821.

Obchod - Obchod Nákupčí 20 000 Kč

Nákupčí Pracovník nákupu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, pravomoci a zodpovědnosti :, Vydávání a evidence pracovních pomůcek, zapisování došlých faktur do el. systému, vyřizování objednávek,nákup surovin, polotovarů pro výrobu , znalost práce s PC a MS office - Outlook,Word, Excel…, vyhledávání nových i zahraničních dodavatelů v přiděleném segmentu nákupu, komunikace se stávajícími dodavateli, řešení reklamací neshod a vad u dodaného zboží a materiálu, komunikativní a písemná znalost anglického jazyka, němčina výhodou, práce je vhodná pro absolventy středních škol i pro starší osoby s praxí., řidičský průkaz skupiny B, ochota cestovat, , Nabízíme : Motivující platové ohodnocení, zázemí stabilní a prosperující firmy,motivující systém odměňování a benefitů a mnoho dalšího., , Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení, , V případě zájmu se hlásit telefonicky nebo emailem. Pracoviště: Ksk - belt, a.s., Řetenická, č.p. 133, 415 01 Teplice 1. Informace: David Groh, +420 736 623 991.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

I přes velké sucho rostou v Panském lese v Proboštově i v těchto dnech bedly jedlé.

Neprší, nerostou. Houbaře trápí velké sucho

Pevnost Königstein
4

Zoo, kino, koncerty. Kousek za hranicemi se vám v létě o zábavu postarají

Při prodeji cigaret porušuje zákon každý druhý, zjistila Česká obchodní inspekce

Severní Čechy - Česká obchodní inspekce (ČOI) zrekapitulovala výsledky svých loňských kontrol prodejců tabákových výrobků. Došla k nelichotivému číslu: Téměř 45 procent z nich nějakým způsobem porušilo zákon.

FOTO: Ohníč se pyšní opravenou kapličkou v Dolánkách

Ohníč - Obec Ohníč se pyšní nově opravenou kapličku v Dolánkách. Ty spadají pod Ohníč.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Pozor na úplnou uzavírku ulic Novákova, Křičkova a Ševčíkova

Teplice - Stavební stroje můžete přes léto potkat v Teplicích na několika místech. Jedním z takových jsou ulice Novákova, Křičkova a Ševčíkova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT