V uplynulých třech měsících pořádali extremisté v rámci Ústeckého kraje jen několik akcí, žádná neměla větší význam.
Na konci září se například konal v Žatci koncert kapel hrajících takzvaný nacionálně socialistický black metal. V Lidovém domě se sešlo několik desítek návštěvníků, kteří byli neustále pod dohledem policie. Při akci policisté třikrát zasahovali, nakonec koncert ukončili. Kolem půlnoci se tak příznivci neonacismu začali sice neochotně, ale bez větších problémů rozcházet.
Kolem ubytoven
Hned začátkem října se v Ústí nad Labem sešlo asi sedmdesát lidí, mezi nimi i pravicoví a levicoví extremisté, kteří pochodovali kolem ubytoven obývaných převážně Romy. „Bylo zkontrolováno zhruba pět desítek osob a jedna osoba ke zjištění totožnosti předvedena na obvodní oddělení," uvedla tehdy pro ČTK mluvčí ústeckých policistů Veronika Hyšplerová.
Skupinku příznivců DSSS a anarchistů k sobě policisté nepustili, konflikt nevznikl.
Před podzimními volbami se v kraji konalo několik předvolebních mítinků. Ty se však těšily jen malé přízni veřejnosti. „Nejvíce osob, asi 200, se sešlo na shromáždění ve Varnsdorfu 15. září. Na další mítinky se většinou dostavilo pouze několik desítek osob," uvádí BIS.
K nejvýznamnější akci v rámci celé republiky patří ve třetím čtvrtletí letošního roku „Svatováclavská akce" Autonomních nacionalistů na konci září v Kralupech nad Vltavou, na níž se sešlo zhruba 200 účastníků. Proti ní protestovalo asi 300 odpůrců. Ani na této demonstraci ale nedošlo k větším násilnostem.
Pozor na prezidenta
Z hlediska dlouhodobého sledování extremismu v České republice nemohl být opomenut ani útok airsoftovou pistolí na prezidenta Václava Klause v Chrastavě.
Přestože zadržený pachatel nebyl příznivcem žádné extremistické scény, událost ukázala, že část české společnosti se výrazně radikalizuje. „Byť je globálně nebezpečí obdobných činů stále nízké, je tento případ výstrahou, že možnost útoků na politické reprezentanty je i v ČR reálným rizikem," uzavřela BIS.
Autor: Pavlína Nevrlá