Doslova facka od kolegů z Prahy může přijít pro ústecké radní. Ti v podstatě zrušili celý soubor bývalého Činoherního divadla a chtějí poskládat nový. Ovšem odbojní herci, kteří založili spolek Činoherák Ústí, hrají před vyprodanými jevišti a dostávají lukrativní nabídky. Nyní se jim rýsuje dvoumilionové angažmá přímo v Praze.

Podle mluvčí hlavního města Petry Hrubé projekt doporučila komise pro kulturu a památkovou péči náměstku primátora Václavu Novotnému. Ten ho proto předloží svým kolegům v radě města. „Předpokládáme, že radní o tom budou jednat ještě v průběhu června," uvedla Petra Hrubá.

„Vystupování v Praze by pro nás bylo velmi prestižní záležitostí a také dobrá reklama," tvrdí umělecký šéf Činoheráku Ústí Filip Nuckolls.

Peníze

Hostování v Praze by pro soubor bylo i vítanou finanční vzpruhou. Zájezdy jsou totiž věc, na které divadla vydělávají. A Činoherák Ústí peníze potřebuje. Divadelníci jsou totiž od sporů s ústeckými radními několik měsíců bez výplaty. Navíc shánějí peníze i na přestavbu bývalého kina Hraničář, ve kterém chtějí mít svojí budoucí domácí scénu.

ČinoherákÚstečtí zastupitelé v prosinci schválili rozpočet, ve kterém vyčlenili 12 milionů na činohru. Většina z nich se domnívala, že jde o peníze pro Činoherní divadlo. Na konci ledna ale radní vyhlásili dva granty na činohru. Vedení divadla vyzvali, aby se přihlásilo. Herci nesouhlasili a začali stávkovat. Začátkem března zastupitelé založili příspěvkovou organizaci Činoherní studio. Herci naopak působí ve spolku Činoherák Ústí.

V současné době soubor svá představení uvádí na lodi Tajemství, kterou jim půjčili bratři Formanové, ve Vaňově. Naprostá většina z nich je vyprodaná. Do toho herci zkoušejí i nové inscenace. Zkušebnu mají právě na chodbě bývalého kina.

„V Praze bychom uváděli naše hry a počítám s tím, že i nějaké nové, které do té doby nazkoušíme," uvedl Filip Nuckolls.

„S dramaturgem Vladimírem Čepkem (pozn.red. bývalý ředitel zrušeného Činoherního divadla) jsme dohodli, že jim nabídneme už volné červnové termíny a dále i hraní třeba začátkem července či koncem srpna," řekl ČTK Vojtěch Štěpánek, šéf souboru Company.cz, který v Divadle Komedie působí.

Sbírka

Herci Činoheráku se mezi svými kolegy těší velké přízni. Ukázalo to například představení na nové scéně Národního divadla. Na podporu herců již lidé poslali zhruba jeden a půl milionu korun, které mají sloužit hlavně na přestavbu kina Hraničář.

V úterý herci chtějí v Národním divadle vyhlásit veřejnou finanční sbírku Činoherák Ústí aneb Národ sobě II. Oznámí zde i jméno patrona sbírky. Navíc chystají benefiční týden na piazzetě Národního divadla. Podle Filipa Nuckollse by hraní v Praze znamenalo pro sbírku velkou reklamu.