Původně měla být ve sbírkách Regionálního muzea v Teplicích nová vzácná mince. Ovšem poté, co ji odborníci dodatečně prohlásili za falešnou, zůstává ve vitríně muzea coby odkaz pro příští generace pouhá replika.

Ovšem dokonalá a se silným doprovodným příběhem, který podle vedení muzea vypovídá mnohé o dnešní době.

Teplické muzeum získalo údajný denár Soběslava Slavníkovce z 10. století od policie jako zajištěný vzácný nález. Posléze se ale začaly objevovat spekulace, že nejde o pravý denár, ale velmi dobrý padělek. To, že se skutečně nejedná o originál, pracovníkům muzea potvrdily také konzervační práce, které spadají do péče muzea o sbírkové předměty. Zjištění v těchto dnech zveřejnilo muzeum na svých webových stránkách.

„Nejedná se tedy o historicky cenný originál mince z konce 10. století, ale o současnou, záměrně poškozenou repliku této mince,“ uvádí závěry zjištění galerijní instituce.

Přestože je ředitel teplické galerie z výsledku zklamaný, vidí v tom pozitivní odkaz. „Muzeum sice do svého majetku nezískalo vzácnou minci a ozdobu numismatické sbírky, máme však neobyčejně důležitý a cenný pramen. Doklad, který vypovídá o stavu dnešní společnosti,“ komentuje okolnosti případu repliky stříbrného denáru Soběslava Slavníkovce z let 985-995 ředitel muzea Radek Spála.

Pracovníci muzea minci zkoumali v nové specializované laboratoři pro konzervaci archeologických kovů, která vzniká v Teplicích jako zvláštní pracoviště pod záštitou Ústeckého kraje coby zřizovatele této teplické instituce.

„Prostřednictvím rentgenové fluorescenční analýzy jsme ověřili ryzost kovu. Podrobné zkoumání záměrného poškození mince pak společně s konzultací výrobce replik potvrdilo snahu účelově odstranit značku výrobce repliky z povrchu mince. A následná konzultace se znalcem ražeb z okruhu České numismatické společnosti už jen potvrdila získané závěry,“ uvádí na svých stránkách teplické muzeum.

Drobnou minci s vyobrazením ruky s dýkou nabízel prodejce v dražbě přes internet. Unikátní stříbrný denár Soběslava Slavníkovce s ražbou z let 985 až 995 zachytili na prodejním serveru Aukro pracovníci Archeologického ústavu Akademie věd v Brně a informovali policii.

„Minci v dražbě koupil zájemce z Prahy za necelých 9 000 korun. Její hodnota, pokud by byl pravý, se podle znaleckého posudku pohybuje okolo 50 tisíc korun,“ popsal začátek příběhu mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Kupec musel minci policii vydat a po následném pátrání se vyšetřovatelé dostali až k samotnému nálezci. „Ten nejprve tvrdil, že ji našel v hlíně pomocí detektoru kovů. Znalec ale vyloučil, že by ležela v zemině. Pak muž uvedl, že ji v roce 2013 objevil v kamenné zídce na pozemku své matky v Krupce. Loni se ji rozhodl prodat,“ dodal Vítek.

Mince tak skončila u policie, která ji předala Ústeckému kraji, protože byla nalezena na jeho území, konkrétně v Krupce.

Jeden z nejcennějších nálezů posledních deseti let se podařil manželské dvojici, která hledá poklady pod přezdívkou Bonnie a Clyde. Na jižní Moravě nalezli a odevzdali hrot kopí z mladší doby kamenné. Známý je také nález 85 halfských feniků ze 14. století, které před několika lety objevil Emil Malý na Chebsku.

Více se dočtete v Týdeníku Směr, který vychází v úterý jako bezplatná příloha Teplického deníku.