„Zájemci se dosud do těchto míst dostali maximálně jednou za sezonu. Teď jim nabídneme možnost podívat se do vnitřku jedinečné stavby po celý rok,“ přiblížil mluvčí společnosti Povodí Ohře Jan Svejkovský s tím, že vodohospodáři očekávají několik tisíc návštěvníků ročně.

V současnosti probíhají práce na úpravách nitra přehrady. Na nich se podílejí horolezci, kteří odstraňují bednění staré skoro 70 let. „Aby byla zajištěna bezpečnost turistů, musí pryč poškozený beton i cementové krápníky. Přehrada bude vyklizená do léta a návštěvníci si potom budou moci vybrat ze dvou prohlídkových okruhů s průvodci,“ doplnil Svejkovský. Lidé uvidí třeba malou vodní elektrárnu, která svým výkonem pokryje hlavně potřeby hráze.

Povodí chce přehradu více zatraktivnit. Loni zahájilo stavbu informačního centra, které bude přímo nad vodní hladinou. Celodřevěná stavba nabídne nejen malé občerstvení, ale i krásný výhled na celé vodní dílo. Počítá se s tím, že bude otevřené celoročně, v zimě ale asi jen o víkendech. Se zahájením provozu se počítá letos na jaře. Loni také proběhla oprava zábradlí na koruně hráze.

Přehrada Fláje je českou kulturní památkou, podobná je už jen ve Švýcarsku. Název má po obci, která byla kvůli jejímu vzniku zaplavena. Přehrada je 50 metrů vysoká a 50 metrů má i na šířku a v základech. Hráz je dlouhá téměř půl kilometru. „Jezdím hodně na kole a Fláje jsou příjemnou zastávkou v horských trasách. Pokud bude možnost podívat se do útrob hráze, určitě to využiju,“ svěřil se Milan Hemlík z Teplic.

Vodohospodáři s žádnou velkou vodou nebo dramatickým navýšením hladin ve svých nádržích po letošní zimě nepočítají. „Zatím se tání na podstatném zvýšení hladiny neprojevilo,“ řekl Svejkovský. Dodal, že se ani v dalších měsících, kdy by měla letošní o něco bohatší sněhová nadílka v Krušných horách roztát, nepočítá s dramatickým navýšením.

Podobné je to i jinde. „Trochu vody přibylo, ale opravdu jen hodně málo,“ potvrdil Roland Müller z přehrady Nechranice na Chomutovsku. K prvnímu únoru byla kóta hladiny v metrech nad mořem na hodnotě 265,72. V neděli 24. února pak 266. „To jsou necelé tři desetiny, což je opravdu málo,“ připomněl Müller, který připomněl, že na horách už moc sněhu ani není. Podle mluvčího Svejkovského může ještě do případného zvýšení hladiny přehrad promluvit jarní počasí. Třeba vytrvalý déšť.