V každé stánku byl rozsáhlý sortiment bílých, červených i růžových. Pokaždé z jiné vinařské oblasti. Osobně jsem v rámci reportážní degustace dal pouze pár vinařů, ale našli i tací, kteří si troufli na kompletní seznam. Jako třeba Milan Fučík.

Přijel na festival do Teplic ze sousedního Ústí, po hodině ochutnávání byl zhruba v polovině. „Chci to ale vyzkoušet všechno,“ řekl. Působil jako zkušený degustátor. Kromě sklenky v jedné ruce držel ve druhé krajíc chleba a kousek sýru. „To mám na neutralizaci chuti,“ poznamenal, když zamířil na druhou stranu náměstí k dalším vinařům v řadě.

Početnější ochutnávka přišla poměrně draho. Za decilitr vína ve skleničce si vinaři brali od 40 do 60 korun. Výjimečně i 80. Půldeci přišla na 25 až 30 korun. Nalévalo se pouze tomu, kdo si pořídil u stánku degustační skleničku za 100 korun. „Což mě docela překvapilo. Myslela jsem, že si koupím skleničku, jako vstupné, a pak už budu moci ochutnávat zadarmo,“ podivovala jedna z návštěvnic.

Přestavba Domu kultury Olympia v Krupce na komunitní centrum, s divadelním kinosálem. Ilustrační fotografie.
Divadelní léto v Krupce zahájí hra, ve které zazářila Bohdalová

Pro Teplice byla tato akce premiérou. Fanouškům dobrého vína se na Zámeckém náměstí v Teplicích představila 20 pečlivě vybraných vinařství z Čech a Moravy. Nalévalo se od lehkých ročníkových vín, přes perlivá a růžová vína, až po mohutná vína z francouzských sudů či vína vyrobená speciálními technologiemi.

Součástí akce byla food zóna, kde si návštěvníci mohli k vínu pořídit rozmanité pokrmy. Součástí sobotního odpoledne a večera byl na náměstí u zámku bohatý doprovodný program. Během odpoledne vystoupila Cimbálová muzika Trnka, v podvečeru je na pódiu vystřídala kapela Like-it.

Lidé vyhledávali stín. Například na schodech u kostela nebo zdi muzea. Tam jsem zastihl také Rudolfa Janečka. „Koupili jsme si s manželkou rovnou lahvinku. Sedíme tu a posloucháme hudbu. Až dopijeme, zaskočím pro další sedmičku,“ usmál se. Považuje se spíše za pivaře, ale jak řekl, víno mu nevadí. „Manželka také se mnou chodí na pivní rynek, tak jí to takto vynahrazuji,“ poznamenal muž v černém klobouku.

Klínovec.
Chatařka z vrcholu Klínovce: Drsné místo. Co si na kopec nepřivezeme, to nemáme

Pivní rynek bude dalším gastrofestivalem, který už brzo zažije právě Zámecké náměstí. Ve dnech 9. a 10. září ho tu bude pořádat místní pivovar Monopol ve spolupráci s městem Teplice. Bude to den plný zábavy, dobré muziky a ochutnávání lahodného piva. Každý pivovar bude nabízet piva vlastní výroby, světlý ležák, polotmavá a tmavá piva, ochucená piva, speciální a svrchně kvašená piva.