U zrodu Fokusu v Teplicích stála Ivana Fujanová. Je velmi ráda, že se podařilo v Teplicích opět nabídnout službu pro výše uvedenou skupinu lidí. A hlavně že nad pobočkou stojí tak významná organizace, jakým je ústecký Fokus. Ten poskytuje jistotu a zázemí. Když se k tomu připojil elán a chuť Ivany Fujanové jako vedoucí a dalších pracovníků, stalo se z teplického Fokusu opravdu velmi užitečné místo. „Klubovna“ ve Školní ulici nabízí mnoho aktivit a činností.

Základem je práce s lidmi, kteří trpí nemocemi z okruhu psychóz. Ivana Fujanová vysvětlila, že Fokus v Teplicích má ve své činnosti takové tři okruhy. Prvním z nich jsou zájmové aktivity. Klienti mají možnost účastnit se různých sportovních či kulturních akcí nebo kroužků. Druhou oblastí je nabídka sociální rehabilitace. Ta zahrnuje povídání, terapie atd. „Skoro každý den máme nasmlouvané klienty,“ říká Fujanová. Její slova dokazují, jak moc Fokus získal na významu a že pomáhá nezanedbatelnému množství lidí. Poslední oblastí, na kterou se Fokus specializuje jsou sociálně terapeutické dílny. Fujanová dala tuto činnost do souvislosti s přípravou na novou kavárnu, ve které by měli obsluhovat klienti.

V současnosti probíhá tréninkový program, ve kterém se pracuje se zájemci o tuto práci. Je potřeba je důkladně připravit, nic nejde uspěchat. Lidé, kteří jsou kvůli svému zdravotnímu stavu bez práce třeba i roky se tak musí opět připravit na to, že budou pracovat. Musejí zvládat své onemocnění, musejí se připravit na setkávání s lidmi a získat pracovní návyky. To vše je potřeba probírat postupně a pomaloučku, aby se vstup do běžného života povedl. V Ústí nad Labem již podobná kavárna funguje a velmi dobře. Ivana Fujanová dodala, že při práci s klienty se zkouší i terapie, kdy se rozebírají přání klientů ale i jejich obavy. Každý má svůj individuální plán, protože obavy jsou různé. Fujanová dodala, že do terapie jsou zapojené i rodiny klientů, čímž se práce zintenzivní.

V současnosti pracuje teplických Fokus se 23 zájemci o práci v budoucí kavárně. Ta by měla být otevřena až příští rok, pokud vše dobře půjde. Předtím, než se kavárna zpřístupní veřejnosti, bude probíhat jakýsi zkušební provoz. Klienti si nejprve zkusí obsluhovat své známé, přátele a vůbec lidi, se kterými se pravidelně setkávají. Pak teprve zkusí svou práci ve společnosti neznámých lidí.

Kavárna by měla vyrůst v prostorech bývalé restaurace Septim ve Školní ulici. Právě nad tímto prostorem má Fokus své sídlo. Představou je, že bude nekuřácká a zaměřena na rodiny s dětmi.

CO JSME JIŽ O FOKUSU A KAVÁRNĚ PSALI:

V Bárce budou obsluhovat klienti (31.10.2008)

Pod teplickým Fokusem vznikne kavárna Bárka, kde budou obsluhovat klienti Fokusu

Teplice/ V Teplicích by do roka měla vzniknout nekuřácká kavárna. Fungovat bude pod teplickou pobočkou sdružení Fokus, které pomáhá lidem s nemocemi z okruhu psychóz. Kavárna s názvem Bárka se buduje v prostorách bývalé restaurace Septim a bude zajímavá z mnoha pohledů. „Bude to nekuřácká restaurace a chceme se orientovat na rodiny s malými dětmi, takže tam určitě bude dětský koutek,“ říká Ivana Fujanová, vedoucí teplického Fokusu. Výhodou budovy, kde Fokus sídlí, je rozlehlý dvorek, který poslouží především pro dětské vyžití. Fujanová naznačila, že přemýšlí i o tom, že by maminkám nabízeli krátké hlídání, aby si mohly třeba skočit na úřad.

„Budeme něco mezi čajovnou, kavárnou a cukrárnou a základní občerstvení bychom rádi zvládli sami,“ říká Fujanová. Různé dobrůtky se budou do teplické Bárky dovážet z Ústí, kde má Fokus svůj catering. Nutno dodat, že v Bárce budou roli obsluhy plnit klienti Fokusu. Pro jejich další život by to mělo mít velký význam, neboť se naučí být mezi lidmi, komunikovat s nimi a získají sebevědomí.
Útulná nekuřácká kavárna si jistě najde mnoho příznivců. Budou se zde navíc pořádat různá vystoupení. Původní představa byla., že již v září by prostory pro Bárku mohly být nahrubo vymalované. Ovšem objevil se problém se štuky. Ty je potřeba udělat nové. „Doufáme, že s firmou, kterou jsme oslovili, se domluvíme a pomohou nám s tím,“ věří Fujanová.

Altán je nyní Fokus a pro své klienty funguje v Teplicích dál (26.9.2008)

Fokus zůstává ve Školní ulici v Teplicích a je k dispozici lidem s duševními nemocemi

Teplice/ Občanské sdružení Altán ve Školní ulici ukončilo svou činnost zhruba před rokem. Na vině byly finanční potíže způsobené jednáním tehdejšího předsedy. Desítky klientů s duševními poruchami, kterým sdružení pomáhalo, se tak náhle ocitlo bez útočiště.

Nyní začal „Altán“ opět fungovat, ovšem pod názvem Fokus. Klientela i nabídka služeb zůstala, i když vše se teprve rozjíždí. „Matkou“ teplického Fokusu je Ivana Fujanová. Stála tehdy u zrodu Altánu a nyní se s chutí dala do budování Fokusu v Teplicích. „Rozhodli jsme se Altán ukončit, zrušit tu značku, ale znovu jsme oslovili Fokus v Ústí nad Labem, kde jsme kdysi pracovali, jestli by si z nác neudělali pobočku. Fokus měl ale tu podmínku, že se musím vrátit já,“ říká Fujanová s tím, že si zkrátila mateřskou dovolenou a vrhla se do práce.

Klientela zůstala stejná. „Docházejí k nám lidé, kteří mají nemoc z okruhu psychóz. V evidenci máme kolem 110 klientů a za měsíc se tu vystřídá zhruba čtyřicítka lidí. Zbytek nás buď momentálně nepotřebuje, nebo se ozvou jendou za čas,“ upřesňuje Fujanová. I služby zůstávají stejné. Klienti mohou využívat různých terapeutických programů, povídací programy, zájmové volnočasové aktivity a nově je nabízeno také třeba lékové poradenství, sociální a povídání o zdravé výživě. Nabízeny jsou i sportovní aktivity, karate, jóga, plavání a další různé akce. Vybere si opravdu každý. Je důležité, že Fokus úzce spolupracuje nejen s klientem, ale také s jeho rodinou a ošetřujícím lékařem. „Navštěvujeme klienty doma, pracujeme s jejich rodinami,“ říká Fujanová. Jak již bylo řečeno, vše se zatím rozjíždí a ve Fokusu bohužel zatím chybí lidé – dobrovolníci, kteří by byli ochotni pomáhat ve svém volném čase lidem s psychickými nemocemi. Fujanová však věří, že se podaří vše nakonec uvést do plného provozu a opět se zaběhnout.
Až do 29.9. probíhá Týden pro duševní zdraví, jehož pořadatelem je právě Fokus v Ústí nad Labem. V úterý měl teplický Fokus den otevřených dveří. Do prostor bývalého Altánu ve Školní ulici, v budově, kde bývala restaurace Septim, se mohli přijít podívat nejen potenciální klienti, ale i široká veřejnost. Pobočka Fokus v Teplicích rozhodně nemá v úmyslu stagnovat, v příštím roce by chtěla v prostoru bývalé restaurace Septim otevřít kavárnu. V nekuřácké kavárně by pracovali klienti Fokusu. Projekt kavárny v teplickém deníku ještě představíme.