Účast na abilympiádách je důležitou součástí výchovného procesu, směřující k co nejplnohodnotnějšímu budoucímu životu, ale i k budoucímu pracovnímu uplatnění. Regionální dětská abilympiáda v Bílině je soutěží družstev, která si musí týmově poradit s pěti disciplínami. Škála dovedností, které musí soutěžící zvládnout, je opravdu široká. Začíná tancem, letos to byl rokenrol, a pokračuje přes práci s keramikou, řešením hlavolamů, vědomostním kvízem až po práci na počítači. Soupeřem šestičlenného týmu Arkadie bylo 5 družstev škol, vzdělávajících děti s hendikepem z Teplicka.

Ilustrační foto.
Řidiče v Bílině potrápí oprava silnice

„Letos jsme se téma tance dozvěděli v předstihu, a tak nám bylo jasné, že pokud chceme uspět, musíme tvrdě trénovat,“ říká Iva Hampejzová, učitelka, která děti na soutěž doprovázela. „Nacvičovali jsme nejen kroky, rytmus a fyzičku, ale důležitá byla také choreografie a kostýmy. A poctivá příprava se vyplatila, tanec zvládly děti na jedničku, s neskutečným elánem.“ V keramice čekal soutěžící zatím snad nejtěžší úkol, prostorová práce s hlínou. Hlavolamy vyřešili bravurně, stejně tak vědomostní kvíz, i když je některé otázky trochu zaskočily.

Z akce S kordem pro Jirku.
OBRAZEM: V Proboštově se konala akce Kordem pro Jirku III

Práce na počítači spočívala v činnosti velmi užitečné, ve vyhledávání neznámých informací. Vyhodnocování výsledků bylo opravdu napínavé. To, že si na svůj výsledek museli počkat až do samého konce, bylo vyváženo úspěchem absolutním. Tým Arkadie obsadil první místo. Jako vždy oslavili úspěch společnou návštěvou cukrárny. „Rádi bychom všichni poděkovali pořádající škole za skvělou přípravu a organizaci soutěže,“ říká Vlaďka Benediktová, doprovázející vychovatelka. „Děkujeme moc a příště zase rádi přijedeme.“ Teď už jen zopakovat úspěch na celostátní abilympiádě na pražském Vyšehradě.

Chovatelská přehlídka trofejí v Hrobu u Teplic.
Myslivci z Teplicka ukázali, co trefili v loňském roce