V plné kráse po dokončené rekonstrukci se v ní ve čtvrtek sešli ti, kteří se o to nejvíc zasloužili. Společně si připili na to, že po téměř čtvrtstoletí od okamžiku, kdy škola budovu s kaplí získala, jsou všechny práce u konce a kaple je připravená na pořádání výstav, koncertů i svateb.

„Mé první poděkování patří sestrám boromejkám, které v roce 1865 přišly do teplického kláštera, aby spravovaly zdejší dívčí penzionát,“ uvedl ředitel gymnázia Zdeněk Bergman. Kapli pro boromejky přišli v roce 1886 vyzdobit benediktinští mniši beuronské umělecké školy. Dnes je to nejstarší dochovaná památka v Čechách vymalovaná v tomto stylu.

Další osud ovlivnily dějinné zvraty, vyhnání sester boromejek, normalizace. Kaple sloužila jako sklad zeleniny, nábytku i výdejna obědů a postupně upadala v zapomnění.

První studentkou, která se nevydržela dívat do opuštěné chátrající kaple, byla Lenka Sádlová Burgerová. V roce 1995 zorganizovala v kapli mezi hromadami sutin a prachu několik koncertů, aby probudila zájem Tepličanů o zdevastovanou památku.

ZAČALO SE STŘECHOU

Povedlo se. Městský úřad uvolnil na záchranu kaple milion korun, za které se spravila střecha, pořídila okna a začalo se s pracemi na nové podlaze. Nedostatek financí však další práce nadlouho zastavil. „Byl jsem kvartán, když jsme se s Lenkou potkali. Řekla mi, že teď už je odpovědnost na nás, abychom pokračovali,“ zavzpomínal na rok 2004 tehdejší student a dnes učitel gymnázia Jakub Mráček.

Svým nadšením pro záchranu kaple nakazil mnoho svých spolužáků a známých. V kapli uspořádali výstavu o beuronském umění, aby upozornili na výjimečnou památku v havarijním stavu. Bylo založeno sdružení Pro arte beuronensis, které pořádalo výstavy, koncerty a především pravidelné prohlídky. Trnitá cesta za sháněním peněz začala.

Rozhodující se nakonec stala česko-německá spolupráce. Díky financím z evropského fondu pro regionální rozvoj vznikl projekt Mundani, jehož náplní je setkávání a spolupráce českých a německých žáků a učitelů. Investiční složka projektu umožnila za peníze EU opravit dvě kaple, v Drážďanech a v Teplicích.

„Díky projektu Mundani jsme zde mohli investovat více než šest milionů korun,“ upřesnil ředitel Bergman.

Vedoucím restaurátorem byl akademický malíř Pavel Novák. Ten spolu se svým týmem provedl očištění, fixaci, retuš a řadu dalších prací včetně štukatérských, stavební práce zajistila firma NAO.

„Kaple pro mě znamenala rok života. Je mimořádná a také plná rozporů. Jen malby tu je 680 metrů čtverečních. Jsem rád, že jsem se tohoto úkolu mohl zúčastnit,“ uvedl restaurátor.