V sobotu si měli návštěvníci slavností možnost, tak jako večer předtím Giacomo Casanova, vyzkoušet jízdu dobovými kočáry na okružní jízdě Duchcovem a nutno říci, že zájem byl značný.
Součástí doprovodného programu byl mimo jiné dobový jarmark na nádvoří zámku, vystoupení skupiny historického šermu Fénix, výstava bonsají v Knížecí zahradě zámku, koncerty i živá socha, která se ochotně fotila s každým, kdo měl zájem. Masarykovou pěší zónou prošly mažoretky i skvělí bubeníci Tam Tam Batucada.
Když na oslavu výročí 775 let od vzniku města procházel Masarykovou pěší zónou průvod „Příchod Hrabišiců do Duchcova", černá mračna a hřmění dávaly tušit, že na náměstí Republiky , kde se měla otevřít „Brána historie", míří nejen natěšení návštěvníci, ale i pořádná bouřka.
Pouliční divadelní spektákl „Osm století Duchcova" v režii Divadla V Pytli Petra Stolaře tak nabral rychlé tempo. Proudy vody, ale hlavně vichr, který strhával stany a odnášel rekvizity se přetahovaly s nezdolným Petrem Stolařem, herci i šermířskými soubory. Ti kdo vytrvali, na akční podívanou jen tak nezapomenou. „Ještě nikdy se mi nestalo, abych měl chvílemi na scéně tak málo herců," komentoval to s úsměvem promáčený principál.
V závěru představení starosta města pokřtil pamětní minci, připomínající letošní výročí. Tak snad Duchcovským pršelo štěstí. ⋌(ot)