Legionáři vystřelili čestné salvy
Kromě výstav prvorepublikových předmětů a bohaté prezentace řemeslníků a prodejců ručních prací přilákala návštěvníky do Úštěka možnost vidět prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Ten přijel dopoledne na náměstí historickým vozem a byl přivítán čestnými salvami československých legionářů. Poté převzal z rukou starosty Úštěka Bohumíra Jasanského klíč od města.

Herec Zdeněk Vlček, který prezidenta představoval, ztvárnil svou roli k úctě všech návštěvníků. Nechyběl ani projev k občanům, ve kterém prezident zdůraznil povahu pravých vlastenců a nutnost demokratického přístupu k minoritám, jejichž situaci přirovnal k pocitům Čechů pod nadvládou Rakouska – Uherska.

Vysvětlil, že kdo miluje vlastní národ, nemusí nutně nenávidět druhé. „Pokud jde o náš program národní, vzpomeňte si na to, co jsem vám řekl o vývoji Evropy a naší historie: Že totiž musíme dělat politiku světovou, tedy být v živém a přátelském styku i s ostatními národy,“ zdůraznil T.G.Masaryk v závěru svého projevu.

Poté se za doprovodu legionářů vydal na prohlídku jarmarku, při níž mu jednotliví prodejci prezentovali své umění a výrobky. Darem dostal například dřevěného koníka od jednoho z řezbářů.

Řemeslníci představovali prezidentovi své umění, zdůrazňovali také tradici výroby a český původ svého řemesla.

Sklář rozprávěl s panem prezidentem
„Jsem představitelem jednoho z nejstarších sklářských rodů v Čechách. V našem rodě zastupuji osmou generaci sklářů. Od roku 1775 se u nás řemeslo dědilo z otce na syna, ale mé děti již bohužel o toto řemeslo zájem nemají,“ posteskl si prezidentovi pražský sklofoukač Michal Zahradník. Prezident mu odvětil stejným posteskem, že je toho velmi škoda, neboť právě výroba skla patří mezi odvětví, která Čechy ve světě nejvíce proslavila.

Originální výrobky byly na celém trhu
„Snažím se vyrábět věci, které jiní skláři nedělají, proslavit naše výrobky ve světě. Vyrábím také funkční modely parních lokomotiv a strojů ze skla,“ vysvětlil dále sklář. O jeho zručnosti vypovídaly originální výrobky, obklopující plamen hořícího kahanu.

Do řeči se s prezidentem dali i další výrobci, od keramiků přes kožešníky, až po výrobce lahodných domácích klobás. „Na Den českých řemesel přijelo na 150 řemeslníků, k vidění byly i historické stroje a traktory. Co ale návštěvníky nejvíce přilákalo, byl příjezd T.G. Masaryka a uvítací ceremonie.

Odpolední projížďka na koni se zalíbila
Velkou návštěvnost měl i jeho odpolední projev, spojený s projížďkou na koni,“ zhodnotil akci hlavní pořadatel a zároveň prezidentův průvodce Libor Uhlík. T. G. Masaryka a bohatý jarmark obdivovali také návštěvníci.

„Jezdíme sem pravidelně, ale toto je opravdu velkolepé. Líbí se mi tady všechno, pan prezident také, ačkoliv byl na mě moc mladý. Alespoň mi tak připadá, proti tomu, jak já jsem ho ještě znal,“ řekl Deníku František V. z Roudnice nad Labem. Kromě prezidenta lidé obdivovali také Staropražskou muziku a písně pěveckého souboru Zvonek.

Módní přehlídku sledovaly davy lidí
Originální byla také odpolední módní přehlídka prvorepublikových modelů, na níž byly k vidění i skutečné historické módní kousky.

Dámské, pánské i dětské modely
„Představeno bylo asi deset modelů – pánských, dámských i dětských šatů a doplňků z první republiky. Některé věci byly ušity ve stylu první republiky, jiné byly dokonce původní. Podle nadšení a následného potlesku diváků soudím, že se návštěvníkům zalíbila. Je znát, že prvorepubliková alegance je Čechům blízká,“ zhodnotil přehlídku Petry a Veroniky Vlčkových z Nové Vsi Libor Uhlík.

Na příští rok chystají další akci
Jak organizátor akce prozradil, příští rok mohou návštěvníci zamířit do Úštěka znovu, organizátoři se již nyní těší na další ročník.
Pro ty, kterým se v Úštěku hodně zalíbilo, měl ale další dobrou zprávu. Náměstí v Úštěku se zaplní znovu již 18.prosince, kdy probíhá Úštěcký advent se sletem andělů.