Počasí tentokrát zradilo. Po letech letos při lázeňských slavnostech v Teplicích pršelo. V sobotu odpoledne to ovlivnilo návštěvnost akce. V podvečer ale opět vylezlo sluníčko a lidé se vrátili zpět do ulic. I přes déšť lze považovat 865. zahájení lázeňské sezony za úspěšné.

„Nezbylo nám, než se schovat do pivního stanu a počkat, až přestane pršet. Na dobré náladě to ale nic nezměnilo. Večer jsme pak už zase tančili před pódiem,“ komentovala sobotní rozmary počasí Miluška Plandová.

I letos, podobně jako v předchozích ročnících, na sever Čech přijela řada návštěvníků ze vzdálenějších koutů republiky. A také zahraničí. Šest hodin v autobuse strávila při cestě ze slovenských Zlatých Moravců u Nitry Emília Šimegová. „Přijela jsem na víkend za dcerou. Na lázeňské jsem poprvé. Postupně si to tady procházíme. Líbí se mi, jak to tu žije a jak je to tady velké,“ uvedla jedna z nejvzdálenějších návštěvnic.

Právě hemžení v lázeňských uličkách a přilehlém okolí historické části Teplic, kde se slavnosti konaly, patří k základním cílům pořadatelů. „Lidi mají přecházet mezi scénami. Město žije. V ulicích se potkávají ti, kteří se během roku nevidí. Zastaví se, pozdraví a pohovoří spolu. To je smysl lázeňských oslav,“ zmínil primátor Hynek Hanza, který se v sobotu zúčastnil slavnostního svěcení teplických pramenů u Kolostujovy kašny.

Dům kultury coby pořadatel letos připravil pět hudebních scén. Na poslední chvíli zařadil v pátek do programu také jednu sportovní. Z boku byla na domu kultury velká obrazovka, na které se pouštěl hokej z mistrovství světa. Právě sem se v sobotu večer přišel na výkon našich reprezentantů proti Kanadě podívat Roman Volek. „Na lázeňskou nechodím, ale hokej venku mě zlákal. Sice jsme nevyhráli, ale ten zážitek stál za to. Fandit bylo dost lidí,“ řekl fanoušek českého hokeje z Teplic.

V pohotovosti byli během obou dnů jak policisté, tak strážníci. „V ulicích jsme měli prakticky vše, co má nohy a ruce. Takováto akce nás zaměstná všechny. Strážníci například asistovali na vstupních místech do centra dění. Dále byli v ulicích, kde stály stánky a také se pohybovaly hlídky u jednotlivých scén,“ konstatoval ředitel Městské policie Teplice Michal Chrdle.

Neodmyslitelnou součástí každoroční tradice slavností je ohňostroj. I letos ho pyrotechnická firma odpálila z prostoru vodárny u scény Na ptačích schodech. Trval několik minut a podle ohlasů z Facebooku se líbil. „Zvláště ten konec, kdy se z nebe nad centrem Teplic snášel svítící déšť, byl famózní,“ napsal Karlos.

Deštivé počasí v sobotu „oplakali“ stánkaři. Zboží proti kapkám museli chránit plachtami, někteří prodejní místa zcela zavřeli. „Vždycky, když na takových akcích zaprší, tak to bývá propadák. Lidé utečou domů a už se těžko vrací,“ komentoval v sobotním dešti prodejce cukrovinek.

V neděli se Teplice opět probudily do slunečného počasí. Město bylo po sobotním dění uklizené a scény připraveny pro druhou část slavností. Pořadatelský Dům kultury Teplice se musel vypořádat také ze změnou v programu, kdy ze zdravotních důvodů nemohla vystoupit domluvená skupina Už jsme doma. „Jako náhradu jsme v rámci našeho týmu zajistili kapelu -123minut, která operativně zrušila přípravy na nahrávání nového alba a přijela do Teplic,“ uvedla za produkci DK Teplice Eva Stieberová.