Příští týden je tu vystřídají další žáci z prvního stupně školy. Ty jsou ještě tento týden v rámci rotační výuky na distančních hodinách doma. „Jsme na opatření a návrat žáků připravení. Dostali jsme pro to různé pokyny, kterých se držíme,“ uvedla ředitelka škola Marcela Prokůpková.

V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátila do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně základních škol. Začnou mít takzvanou rotační výuku, při které se třídy budou střídat po týdnu ve výuce doma a ve škole. Druhá polovina nastoupí do školy v dalším týdnu. Běžná prezenční výuka se obnoví ve speciálních školách a v malotřídkách. Návrat do škol se v pondělí může týkat přibližně 432 tisíc dětí, plyne ze statistik ministerstva školství. Od loňského vypuknutí epidemie půjde o třetí znovuotevírání škol. Nově se žáci budou povinně testovat na koronavirus.

V pondělí a ve čtvrtek se ve školách bude povinně testovat neinvazivními antigenními samotesty na covid-19. Týkat se to nebude těch, kteří v posledních 90 dnech covid-19 prodělali, nebo jsou proti nemoci očkováni. Testy se rozvážely do škol minulý týden. Z manuálů ministerstva školství vyplývá, že pokud bude mít někdo pozitivní test v pondělí, bude muset domů a na přesnější PCR test. Pokud mu pozitivní test vyjde ve škole ve čtvrtek, bude muset do 14denní karantény celá jeho třída. Pokud PCR test pozitivitu jednoho žáka potvrdí, budou ho muset podstoupit i ostatní, kteří se s nakaženým potkali za poslední dva dny.