Loni tam několik lidí brutálně zaútočilo na ulici na manželský pár, útočníky byli Romové. Případ vyvolal v Duchcově protiromské nálady. Soud v březnu udělil pěti lidem za útok tresty od roční podmínky do tří let vězení. Konstatoval, že napadení nemělo rasový podtext. Událost ale vedla k sérii demonstrací místních, červnová akce krajně pravicové Dělnické stany sociální spravedlnosti vyústila v ostrý střet jejích účastníků s policií.
"Demonstrace nic nevyřeší. Pro začátek by stačilo získat pocit, že všichni máme stejná práva a povinnosti. Připadá mi, že tomu tak vždy není," řekla po jednání s Dienstbierem starostka Duchcova Jitka Bártová (Šance pro Duchcov). Podle ministra by fungující integrace měla zlepšit život jak sociálně slabým, tak i většinové společnosti.
Ve snaze předcházet přestupkům a trestným činům město zřídilo čtyři asistenty prevence kriminality. Bezpečnostní situace v Duchcově se podle Bártové zlepšila, ale, jak dnes řekla, cítí klid před bouří.

--------------------

JITKA BÁRTOVÁ, STAROSTKA DUCHCOVA

Dá se mi vyčítat zcela jistě hodně věcí, ale že bych byla nekomunikativní, tak to asi těžko. Možná by se ale někdo mohl zamyslet, proč s někým komunikovat nechci. Málokdo bude mít náladu spolupracovat s někým, kdo o něm šíří lži a pomluvy. Takže stručně - nemyslím si, že by Agentura byla efektivní a nemyslím, že bych, až na výjimku, odmítla s někým schůzku. A že se obavy ohledně privatizace nepotvrdily, to prohlásil i ředitel Agentury, který o tom z počátku velmi pochyboval. Dnes mne část lidí označuje jako "cikánskou tetu" a část za svolavatele akcí extrémistů. Nejsem ani jedno, ale nejvíc věcí o mne vědí ti, co se se mnou nikdy nesetkali. Barva pleti mne nezajímá, mám zcela jiná kriteria. Ale koho to zajímá, kdo chce vědět pravdu?? A mimochodem, zatím nikdo nemá návod na řešení situace… Dnešní stav někoho štve a někomu vyhovuje. Je otázka, co je správné a komu ta dnešní situace vyhovuje…Myslím, že vyhovuje těm, kterým to přináší zisk, ostatní na to jen doplácí… Jen je otázka, kdo je ochoten je pojmenovat :-(

----------------------

Z Duchcova v lednu 2011 odešla vládní Agentura pro sociální začleňování poté, co se město rozhodlo privatizovat domy v lokalitách jižní Duchcov a Viktorina. Radnice tím podle agentury ztratí vliv na složení obyvatelstva a připraví se "o nástroj", jak pracovat s rodinami, které pravidla dodržují a mohly by svou situaci zlepšit. Starostka dnes však řekla, že obavy agentury se nenaplnily. "Její pracovníci se ale urazili, že jsme jejich návrhy vzali pouze na vědomí, a odešli," uvedla. Podle Dienstbiera je třeba celkově vyhodnotit, zda je agentura efektivní nástroj.
Problémy se sociálním začleňováním se podle něj v Duchcově nedaří příliš řešit. "Bavili jsme se o možnostech, jak ze strany vlády pomoci, jaké by mohly být nástroje," řekl ministr. Další konzultace budou podle něj následovat. "Cítila jsem potřebu vysvětlit panu ministrovi svůj pohled na situaci v Duchcově. Myslím, že se mě snažil pochopit," uvedla Bártová.
V Duchcově nefunguje ani komunikace mezi radnicí a občanským sdružením Květina, které tam provozuje nízkoprahové zařízení. "Rozcházíme se v názoru na poměr prevence a represe," řekla sociální pracovnice centra Veronika Klaus Horčíková. Podle starostky však už nemá význam se sdružením jednat, protože na konec roku ohlásilo odchod z Duchcova. "Máme obavy, že po podzimních komunálních volbách bude situace na radnici ještě horší," uvedla Horčíková. Starostka soudí, že represe je logickým důsledkem porušení zákona. (čtk, red)