Tradici obnovili pro velký zájem klientů po dvou letech, kdy v bystřanském domově probíhala rozsáhlá rekonstrukce, ve finále právě v přízemí, kde se soutěž pořádá.

„Vítám vás v Bystřanech a i když vyhrát mohou jen tři z vás, budu vám všem držet palce, ať se vám dobře zpívá a všichni se u nás dobře bavíte,“ přivítala účastníky ředitelka hostitelského domova Miroslava Barešová.

Nervozitu soutěžících rychle zahnala štamprdlička na kuráž, ale hlavně upřímný potlesk početného publika a také milá slova pětičlenné poroty, která sice musela počtem bodů rozlišit úroveň zpěvu, ale neopomněla každého pohladit milým slovem, povzbudit do dalšího zpívání a popřát hodně zdraví a pohody. Není divu, že do Bystřan na nejrůznější společenské a sportovní akce jezdí rádi i klienti z okolních domovů.

Výkony některých účinkujících byly skutečně obdivuhodné. Například šestadevadesátiletá Marie Divíšková, která přijela z Dobětic, nejen krásně zazpívala písničku Lásko bože lásko, ale vyprávěla i o tom, jak přestože téměř nevidí, pěstuje krásné muškáty a dělá radost i ostatním v domově, kterým je rozdává.

I bystřanský domov důchodců měl svá „želízka v ohni“. František Kindl, který je známý šprýmař, pobavil porotu i publikum vlastním závěrem, který si přidal k písničce Nešťastný šafářův dvoreček. Z papírových krabic prý pan František dokáže udělat jakoukoliv budovu, nechybí mezi nimi ani night club.

Helga Hujová, která zpívá v Bystřance, si vybrala krásný valčík Noční motýl. Svěřila se s tím, že má ráda přírodu, květiny a také ráda vaří a peče.

Marta Jahelková, poslední reprezentantka Bystřan připomněla krásně zazpívanou písní Karla Gotta, že Takový je život.

Porota neměla lehké rozhodování. Z vítězství se nakonec radovala Marie Divíšková z Dobětic, druhá skončila Helga Hujová a třetí Marta Jahelková, obě z Bystřan.

Do konce měsíce potrvá v Domově důchodců v Bystřanech výstava, která byla zahájena v pondělí. Jsou na ní vystaveny panely, na kterých žáci bystřanské základní školy zmapovali historii obce a také panely, na nichž se objevuje život v domově na fotografiích z mnoha akcí, které tu pro klienty připravují.

Ve středu se v Bystřanech koná odborná konference, zaměřená na problematiku Alzheimerovy choroby. Čtvrtek je koncipován jako klasický den otevřených dveří, kdy má možnost do domova přijít každý, koho zajímá, jak se tu klientům žije.

V pátek týdenní akci zakončí vepřové hody. Jak prozradila ředitelka domova Miroslava Barešová, na tlačenku s cibulí, jitrnice a zabíjačkovou polévku se těší nejen klienti, ale i zaměstnanci bystřanského domova. (ot)