Právě na Teplicku vznikly během posledních dvou let hned tři malé výrobny zlatavého moku. Zajímavostí je, že každá je jiného typu a dvě z nich jsou v podkrušnohorském Oseku. Městečko s necelými pěti tisíci obyvatel tak má dva funkční pivovary. Což je rarita nejen v českém měřítku.

JEDEN Z NEJKRÁSNĚJŠÍCH JE MONOPOL

První vlaštovkou, která potěšila pivaře a teplické patrioty byl Monopol v Teplicích, který otevíral v květnu roku 2015. Nákladnou rekonstrukcí se podařilo majitelům nádherně zrekonstruovat prostor, který původně sloužil jako varieté, později jako nákupní centrum.

"Je to jeden z nejkrásnějších pivovarů, jaké jsem viděl. Atmosféra nás vrací do první republiky a ve stejném stylu zde pořádají i různé akce. Vaří výborné pivo, mají výbornou cukrárnu," hodnotí Hynek Rosenbaum z Prahy. Pro něho je pivo opravdovým koníčkem.

V pátek jsme ho telefonicky zastihli na šumavské Modravě, kde právě navštívil a ochutnával už ve svém 198. pivovaru.

Pivovar v Bílině koupily Lesy Sever
Pivovar v Bílině koupily Lesy Sever

Pivo v Monopolu vaří zkušená sládková Martina Valterová. Ta po maturitě na specializované škole v Plzni prožila 25 profesních let v ústeckém pivovaru Zlatopramen, následně si zkusila i minipivovar Na Rychtě v Ústí nad Labem, tam vařila pivo čtyři roky.

"Vůbec se nedivím, že minipivovary tak frčí. Lidé chtějí pivo ze svého města, na které byli zvyklí. Velké koncerny zavřely regionální pivovary a myslí si, že bude stačit, když pivařům jejich značku vyrobí ve velkém pivovaru a dovezou přes půl republiky," říká sládková.

DESÍTKA SE NEVYPLATÍ

Kromě stabilního sortimentu, kterým je světlý ležák Monopol, polotmavá jedenáctka Karlík, svrchně kvašený Ale 14% a ochucené pivo s přírodní šťávou, pravidelně připravuje i sezonní speciály. Nikdy však desítku.

"Pokud se desítka vaří opravdu poctivě, jsou výrobní náklady tak vysoké, že bychom ji nemohli prodávat za rozumnou cenu. Myslím, že kvalitní ležák udělá lidem lépe než desítka," vysvětluje Valterová.

Monopol má v oblibě i Martin Novák. "Mají velmi dobrý světlý ležák, ale také naprosto nedostižnou sezónní bombou. Jarní IPA paní sládkové mě prostě dostala," říká Novák, který je také pořadatelem známého teplického pivního pochodu.

Stánky malých pivovarů zaplnily Zámecké náměstí
OBRAZEM: Stánky malých pivovarů zaplnily Zámecké náměstí

Brzy po otevření Monopolu obnovili tradici vaření piva v Cisterciáckém klášteře Osek. Přesně po 69 letech a s původním názvem Ossegg! V hospodářské části kláštera postupně rekonstruují původní prostory a nabízí pestrý sortiment piva. To lze ochutnat i v restauracích a hospodách v blízkém okolí i ve vzdálenějších lokalitách.

OSSEGG ZABODOVAL V CHOMUTOVĚ

"Chceme našim zákazníkům nabídnout opravdový chuťový zážitek. Původně jsme vozili skvělé pivo z Děčína. Ovšem majitelé jsou opravdoví pankáči a nebyli schopní nás pravidelně zavážet. Spolupráci jsme museli ukončit. Pak jsme brali pivo z Pernštejna, ale o to nebyl zájem. Do třetice všeho dobrého je Ossegg. S jejich přístupem i pivem jsme nadmíru spokojení," uvádí Jan Káňa, který s dvěma kamarády provozuje pivní bar v Chomutově.

Pivaři chválí zejména zdejší světlý ležák. "Dokonce bych ho o vlásek předřadil před ležák z Monopolu" tvrdí Martin Novák. Přidává se i Hynek Rosenbaum. "Je fantastický a výborně ladí se zdejším klášterním prostředím."

Do třetice všeho dobrého co se týká minipivovaru na Teplicku je Černý orel v Oseku. Zatím poslední zařízení je typicky restauračního typu. Ke zdejší skvělé kuchyni vaří příjemná piva ve stylovém prostředí a pyšní se nádhernou a velkou terasou.

"Je skvělé, že i když jsme z malého městečka, můžeme si vybrat z tolika druhů místních piv a to tady máme ještě řadu hospod s rozličnými značkami velkých pivovarů," libuje si Osečan Jan Landa.

Minipivovary na Teplicku dbají i na pořádání různých akcí. Vedle zmiňovaných prvorepublikových, pořádá teplický Monopol velký pivní festival s názvem Teplický pivní rynek. Jeho druhý ročník proběhne včetně bohatého hudebního programu v sobotu 9. září.

Už v sobotu 1. července láká pivovar Ossegg na premiérový Klášter Fest Osek. Těšit se můžeme například na kapely Mňága a Žďorp, O5 a Radeček či UDG.

Úřední dům, kus historie Teplic, chátrá. Je na prodej.
Úřední dům, kus historie Teplic, chátrá. Je na prodej