O neobvyklý dárek pro šéfa pražské tlupy lidoopů je obrovský zájem. Figuru navrhla výtvarnice Tereza Eisnerová v bruselském stylu a je ve dvou barevných provedeních bílé a černé.

O exkluzivní dárkový předmět je velký zájem. Nejen proto, že nese rukopis stylu pojmenovaného podle veletrhu Expo 58 v Bruselu, kde český design získal mnohá ocenění. „Tehdejší autoři vytvářeli porcelánové sošky zvířat, která se dodnes těší popularitě mezi sběrateli. Chtěla jsem na tuto tradici navázat a připravila jsem modely, které odkazují k bruselskému tvarosloví,“ vysvětlila Tereza Eisnerová.

Zvířata jsou jejím oblíbeným námětem, ke kterému se ve své tvorbě vrací. „Práce na gorilích soškách mě od začátku velmi bavila. Dvě barevné varianty jsou rovněž odkazem k tehdejší dobové produkci. Nejedná se o pepřenku a slánku, jak se někteří lidé v diskusích na sociálních sítích domnívali. Bílá barva je tradičnější, ale černá je reálnému vzhledu goril bližší,“ doplnila.

Najít inspiraci pro vytvoření sošky primáta pro ni nebyl až takový problém. „Do ZOO Praha chodím často a ráda už od dětství. Gorily jsem měla „nakoukané“ dávno předtím, než jsem se rozhodla je modelovat. Samec Richard byl inspirací svojí impozantní stavbou těla a výraznou hlavou, ale vycházela jsem i z fotografií jiných gorilích samců a samozřejmě jsem výrazně stylizovala výsledný tvar,“ popsala výtvarnice.

Druhá řada

Porcelánových goril je omezené množství a mezi sběrateli jsou žádaným zbožím. „Vyrobili jsme limitovanou edici 100 kusů,“ upřesnil ředitel duchcovské porcelánky Royal Dux Bohemia Radislav Feix. Každá soška má své pořadové číslo a součástí balení je certifikát. „V době zahájení byla ovšem limitovaná řada prakticky rozprodána. Chystáme jejich novou várku,“ dodal Feix.

Sošku dostal samec Richard jako dárek ke svým 28. narozeninám. Další velkou odměnou pro něho, potažmo pro celou osmičlennou skupinu goril, má být nový pavilon. Ten začala zoologická zahrada v minulých dnech budovat, hotov má být do dvou let. Pro výstavbu se zoo rozhodla kvůli hrozícím povodním a po zkušenostech s nimi z let 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zoologické zahrady a bude přesunut výše. V novém pavilonu by měli žít kromě goril také luskouni.

Duchcovská porcelánka je součástí společnosti Český porcelán Dubí. Specializuje se na figurální a ozdobný porcelán.